Zainwestuj w ochronę swojego kota!

Koty to zwierzęta, które zazwyczaj w mieście prowadzą niewychodzący tryb życia. Ze względu na ich bezpieczeństwo nie mogą samodzielnie wychodzić z mieszkania, dlatego też większość czasu spędzają we wnętrzach.

Warto im ten czas urozmaicać, a także w miarę możliwości próbować również zabierać kota na spacery. Do tego oczywiście niezbędne są odpowiednie akcesoria, takie jak obroża lub szelki oraz smycz i wiele innych.

Kot na spacerze? To możliwe!

kot szary

Wiele osób nie wyobraża sobie wyprowadzania kota na spacer. Wokół tej kwestii pojawiło się wiele mitów, jak chociażby teoria, że takie wyjścia są wbrew kociej naturze, bo przecież to zwierzęta, które lubią chodzić swoimi własnymi ścieżkami i są raczej samodzielne.

Jednak w mieście trudno wyobrazić sobie, aby wyjście kota na zewnątrz i jego kontakt z naturą wyglądał inaczej. Mało kto decyduje się na wypuszczanie pupila samego z mieszkania, bo jest to po prostu niebezpieczne. Może zostać zaatakowany przez inne bezpańskie koty, się zgubić lub stracić życie podczas spacerów niedaleko ruchliwej ulicy. W przypadku kotów rasowych często też dochodzi do ich kradzieży, dlatego nie warto ryzykować.  O wiele lepszym rozwiązaniem jest spróbować wyprowadzać swojego kota na spacer.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwierzak nie będzie chciał się na to zgodzić, ale warto to sprawdzić i spróbować swojego kociaka tego nauczyć. Problem może pojawić się szczególnie u starszych kotów oraz u zwierząt, które przez jakiś czas, np. okres dzieciństwa i wczesnej młodości, przebywały na otwartych terenach i były tak zwanymi dzikimi kotami, uratowanymi przez jakąś organizację.

kot na murku

Przed prawdziwą próbą zabrania kota na spacer, należy zakupić odpowiedni sprzęt, który to umożliwi. Najlepiej podczas spacerów z futrzastym czworonogiem sprawdzą się szelki, a nie klasyczna obroża. Zapewniają one większą kontrolę nad zwierzęciem oraz są lepsze dla jego postawy, komfortu i zdrowia. Muszą być dobrane odpowiednio do rozmiaru zwierzęcia oraz do typu jego futra.

Jeśli kot ma gęstą, długą sierść, to warto postawić na specjalne szelki z delikatnego, ale mocnego materiału, składające się z szerokich elementów, które nie będą wycierać futra podczas spacerów. Bardzo istotną kwestią jest również dopasowanie rozmiaru i odpowiednie ich zapięcie. Szelki dla kota powinny być lekkie i dobrze dociągnięte, aby nie krępowały ruchów zwierzaka, ale jednocześnie nie umożliwiały mu ucieczki. Z tak dobranym sprzętem warto poćwiczyć najpierw w domu, a jeśli kot będzie wykazywał chęć chodzenia na smyczy, to dopiero należy zabrać go na prawdziwy spacer.

Odpowiednia pielęgnacja i zabawa to podstawa

Koty, tak samo, jak psy i inne zwierzęta domowe, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Szczególnie jeśli są to zwierzęta niewychodzące, należy zwracać uwagę na skład karmy oraz odpowiednio dbać o ich futro. Szczotkowanie jest ważnie nie tylko w przypadku ras długowłosych, ale również gatunków, które posiadają krótkie futerko. Należy wykonywać je regularnie, odpowiednio dopasowanym grzebieniem lub szczotką.

Taki zabieg w połączeniu z odpowiednim pożywieniem sprawi, że kot nie będzie mocno liniał, co niestety bardzo często zdarza się u tych czworonogów, które większość czasu spędzają w domu. Jeśli Twój pupil wychodzi na spacery, to szczotkowanie krótkiej sierści można wykonywać rzadziej. Wtedy jednak należy pamiętać o tym, aby czyścić kotu łapy i sierść, a w razie potrzeby go kąpać z wykorzystaniem odpowiednich produktów do higieny.

kotek mały

W domu, w którym mieszka kot nie może zabraknąć zabawek dla pupila. Choć zazwyczaj te zwierzęta nie biegają za piłką z taką radością, jak psy, to jednak również wymagają odpowiedniej uwagi oraz rozrywki. Do wspólnych zabaw idealnie sprawdzą się na przykład sztuczne myszki lub piórka na elastycznym sznurku, zawiązane do plastikowej rurki. To doskonały sposób na zabawę z czworonogiem, który koty wprost uwielbiają.

Drugim doskonałym pomysłem jest laser, który daje punktowe, czerwone światło, za którym koty w różnym wieku uwielbiają gonić. Wybierając zabawki dla kota, nie można zapomnieć o dobrym drapaku oraz o akcesoriach, którymi zwierzak może bawić się sam pod nieobecność właściciela. Jeśli kot nie będzie miał swoich własnych gadżetów, to niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie próbował ostrzyć pazury na dywanie lub kanapie oraz będzie bawił się innymi artykułami wyposażenia wnętrz, które nie są przeznaczone dla niego.

Szczególnie ciekawe i oryginalne akcesoria dla kota można znaleźć w ofercie Smart Animal.