Gdzie w Polsce znajduje się zamek na wulkanie?

Zamek na wulkanie? W Polsce? Dla osób, które słyszą o tym po raz pierwszy, może wydać się to mocno niedorzeczne. Mimo, że obecnie w Polsce aktywnych wulkanów nie ma, to jednak istnieją miejsca, w których znajdowały się one dawno, dawno temu. Gdzie zatem znajduje się zamek na wulkanie i dlaczego warto do niego zajrzeć?

Burzliwa historia zamku i filmowe dzieje współczesne

Klasyczna wersja historii Zamku Grodziec sama w sobie może nie jest zbyt porywająca, jednakże warto ją w skrócie opisać. Budowla powstała na stromym wzgórzu powulkanicznym o wysokości 389 m n.p.m. Pierwsze informacje o zamku pochodzą z roku 1155, a pierwsi właściciele, choćby tacy jak Bolko I, Fryderyk I, Fryderyk II, Leonard von Skopp, czy też Henryk XI wprowadzali liczne rozbudowy zamku, podnosząc jego świetność. W międzyczasie prosperitę przerwały wojny husyckie, lecz później podejmowano kroki celem przywrócenia zamkowi dobrego stanu.

Pożar, do jakiego doszło podczas wojny 30-letniej, znów zniweczył wysiłki poprzednich właścicieli, lecz krótko po incydencie rozpoczęto prace budowlane. Zamek trafiał jeszcze w wiele rąk, by ostatecznie stać się własnością Herberta von Dirksena, który współpracował z Hitlerem. Spędzał on w Grodźcu na zamku sporą część czasu podczas wojny, aż do momentu porwania go przez Sowietów. Został on jednak przechwycony po przesłuchaniu przez niemieckich oficerów i przedostał się w głąb rzeszy.

Legenda o Czerwonym Upiorze

Jednak to, co może najbardziej zainteresować współczesną gawiedź, to związane z zamkiem legendy. Pierwsza z nich mówi o Czerwonym Upiorze w zbroi, który strzeże na zamku sprawiedliwości. Pierwszy władca, którego odwiedził upiór, określany imieniem Jan, po spotkaniu z duchem zmienił swoje postępowanie: rozdał majątek ubogim, po czym sam oddał się postom i modlitwie. Gdy zmarł, w ścianę wmontowano rzeźbę, przedstawiającą jego głowę.

Kolejny władca, jaki miał do czynienia z Czerwonym Rycerzem, był wnukiem i imiennikiem Jana. Według podań skazał on na ścięcie ubogiego chłopa, za nieopłacenie daniny. Wówczas rzeźba głowy na ścianie pękła, a ze środka posypały się dukaty. Naturalnie, miało to przyczynić się do zmiany postawy kolejnego pana.

Legenda o Czarnej Prababce

Kolejnym duchem pilnującym porządku na dworze, była Czarna Prababka. Pomogła ona jednej z dziewcząt, która miała być wbrew swojej woli wydana za mąż za bogatego rycerza. Prababka nosiła na szyi srebrny krzyż, który po wychwyceniu obecności złego człowieka, natychmiast matowiał.

Duch Prababki pomógł dziewczynie wymknąć się z zamku, by mogła poślubić prawdziwego ukochanego. Co więcej, sprawiła ona, że właściciel zamku i wszyscy pozostali dowiedzieli się, jak niegodziwy był niedoszły mąż córki pana włości. Mężczyznę stracono natychmiast, a młodej parze, ze względu na okoliczności, przebaczono ucieczkę i mogli oni zamieszkać razem w zamku. Prababka oferowała młodym swój krzyż, by chronił ich od złych ludzi. Był on przekazywany z pokolenia na pokolenie, niestety jednak zaginał podczas wojny trzydziestoletniej.

Z urokliwych zakątków Zamku Grodziec obficie korzystały liczne ekipy filmowe. Zamek Grodziec był tłem wydarzeń pokazanych m.in. w „Koronie Królów”. Przyjeżdżały tu także ekipy m.in. ze Szwecji, Belgii czy też Francji. Odbywa się tu również tzw. The Witcher School, który jest niczym innym, jak polską edycją larpa osadzonego w świecie „Wiedźmina”.

Na zamku odbywają się również liczne imprezy, takie jak:

  • Śląskie Święto Pieśni
  • Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego
  • Międzynarodowe Biesiady Zespołów Kresowych
  • Legnicko-Brzeski Turniej Rycerski o Srebrny Pierścień Kasztelana
  • i wiele innych.

Do zwiedzania zachęca również wyjątkowo bogata architektura zamku, liczne komnaty i piękny wystrój. Klimat, jaki odnajdziesz w Zamku Grodziec, jest wprost niespotykany nigdzie indziej, zatem jeśli planujesz weekend z bliskimi, koniecznie uwzględnij to miejsce w swoich pomysłach na wycieczkę.

Jak widać, Zamek Grodziec kryje w sobie wiele interesujących historii, dla których warto go zwiedzić, by jeszcze bardziej poczuć ich klimat. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie zajrzyj na stronę https://castlesandpalaces.eu/pl po więcej informacji.