Dom jednorodzinny – marzenie o własnym miejscu

W dzisiejszych czasach niemalże każda rodzina marzy posiadaniu własnego miejsca na ziemi. Najczęstszym wyborem jest to dom jednorodzinny bądź mieszkanie – w zależności od możliwości danego gospodarstwa domowego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że najczęstszą formą zakupu tego typu nieruchomości jest kredyt hipoteczny, z którym wiąże się zobowiązanie długoterminowe na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Decydując się na spełnienie marzeń o własnym domu warto rozważyć wszystkie za i przeciw tego typu rozwiązaniom.

Dom jednorodzinny czy mieszkanie?

Zakup domu jednorodzinnego lub mieszkania to decyzja niemalże na całe życie w przypadku większości rodzin. Decydując się na zakup mieszkania należy być świadomym tego, że jest to życie w swego rodzaju wspólnocie i podczas egzystencji należy liczyć się z innymi mieszkańcami osiedla. Oznacza to, że posiadając mieszkanie nie można pozwolić sobie na tak wiele jak w przypadku własnego domu jednorodzinnego. Budynki wielomieszkaniowe obecnie są bardzo dobrze wyciszone, jednakże mimo wszystko hałasy rozprzestrzeniają się bardzo szybko i mogą być uciążliwe dla innych użytkowników lokali. 

Dużą zaletą wyboru mieszkania jest jego cena, która zazwyczaj jest znacznie niższa aniżeli domu jednorodzinnego. Dodatkowo koszty utrzymania mieszkania są nieco niższe i sprawiają mniej kłopotu, ponieważ niemalże wszystkim zajmują się firmy zewnętrzne oraz zarządcy osiedli. Właściciele muszą tylko pamiętać o terminowej zapłacie czynszu oraz wszelkich opłat za eksploatację mieszkania.

Wybierając dom jednorodzinny należy liczyć się ze znacznie większymi wydatkami na zakup jak i utrzymanie posiadłości. Jest to związane z dużym uniezależnieniem się od osób trzecich, ponieważ działka, na której stoi nieruchomość będzie należeć tylko do jednego właściciela. Dodatkowo pojawia się możliwość wybudowania dodatkowej zabudowy bez potrzeby zdobycia zgód od innych mieszkańców. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że dom jednorodzinny pozwala na uniezależnienie się od innych oraz życie na własnych warunkach

Wady i zalety mieszkań

Mieszkania w budynkach wielolokalowych posiadają wiele zalet takich jak np. niższa cena, lepsza komunikacja z infrastrukturą miejską, bliskość sklepów oraz lokali usługowych. Dodatkowo pojawiają się niższe koszty utrzymania oraz możliwość łatwej przeprowadzki w razie potrzeby. Wadą wyboru mieszkania jako własnego miejsca na ziemi jest na pewno przymus dostosowania się do ogólnie przyjętych reguł obowiązujących na osiedlu mieszkalnym. Należy także pamiętać, że podczas użytkowania lokalu trzeba być stosunkowo cicho tak aby nie zakłócać porządku sąsiadom. Argumentem, który jest zdecydowanie przeciw mieszkaniom może też być brak możliwości rozbudowy w przypadku powiększenia się rodziny.

Wady i zalety domów jednorodzinnych

Domy jednorodzinne to idealny wybór dla rodzin chcących uniezależnić się od osób trzecich. Decydując się na taki wybór można mieć pewność, że wszystko będzie zrobione tak jak chce tego właściciel bez potrzeby pytania się o zgodę innych. Zaletą domu jednorodzinnego jest na pewno duża możliwość rozbudowy, niezależność oraz spokój na własnej działce. Wadą może być nieco wyższy koszt utrzymania w stosunku do mieszkania, ale wynika to ze znacznie większego metrażu oraz innych metod ogrzewania. 

projekt domu jednorodzinnego

Co jest lepszym wyborem? Dom jednorodzinny czy mieszkanie?

 

Zdecydowanie lepszym wyborem jest dom jednorodzinny pomimo tego, że wiąże się to z nieco większymi nakładami finansowymi. Jest to jednak duża niezależność, na którą rodziny pracują całe życie. Wybór takiego rozwiązania może okazać się najlepszą decyzją dla każdej rodziny, która ceni sobie spokój oraz komfort życia. Warto wiedzieć, że posiadając dom na własność można dopasowywać go do swoich potrzeb bez względu na otoczenie. Dodatkowo, dom to inwestycja na całe życie, natomiast mieszkanie może okazać się po jakimś czasie za małe przez co konieczna będzie przeprowadzka do większego. W przypadku domów nie ma tego problemu, ponieważ ich metraż pozwala na bezproblemową aranżację nawet w przypadku wielopokoleniowej rodziny. Reasumując, można śmiało stwierdzić, że w poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi najlepszym rozwiązaniem będzie zakup lub budowa domu jednorodzinnego dopasowanego do potrzeb całej rodziny.

Jeśli planujesz budowę własnego domu, pierwszym krokiem będzie wybór odpowiedniego projektu,który pozwoli ci spełnić swoje potrzeby i marzenia o własnym,, idealnym miejscu. Projekt domu jednorodzinnego stworzony przez profesjonalne biuro projektowe to gwarancja otrzymania domu, który będzie energooszczędny, wygodny i piękny.