Ubezpiecz swoje mieszkanie!

Na rynku ubezpieczeniowym trwa obecnie wojna cenowa. Ubezpieczyciele na wyścigi przygotowują oferty coraz bardziej zindywidualizowane, możliwie najlepiej dostosowane do potrzeb swoich klientów. Można już znaleźć osobne pakiety ubezpieczeń na domy drewniane, na domki letniskowe, ubezpieczenia od stłuczeń szyb i tak dalej… jak wybrać ofertę najkorzystniejszą dla siebie tak, by niepotrzebnie nie przepłacać?

Co ma znaczenie przy obliczaniu składki

Wysokość składki ubezpieczenia zależy przede wszystkim od wysokości sumy ubezpieczeniowej, na którą wpływa przede wszystkim wartość nieruchomości. Dobre ubezpieczenie domu obejmuje ponadto szereg pakietów, które chronią od wielu rodzajów zagrożeń. Przygotowując polisę ubezpieczyciel zapyta o podstawowe dane – rodzaj zabudowy i konstrukcji, powierzchnię, rok budowy, lokalizację. Inne ceny oferuje się w Warszawie, inne pod Wrocławiem, inne na Podlasiu – nawet za podobną nieruchomość. Inne warunki panują na ubezpieczenie mieszkania na parterze, inne – na wyższych kondygnacjach.

dom3

Dom to często dobytek naszego życia dlatego warto go ubezpieczyć

Na wysokość składki ma wpływ także dotychczasowa historia szkodowa oraz szacunkowe ryzyko. Na przykład w Kotlinie Kłodzkiej, ze względu na ryzyko nagłego wzbierania górskich rzek, trudno jest wynegocjować korzystne warunki ubezpieczenia od powodzi. Jeśli ubezpieczający się często zgłaszał szkody, ubezpieczyciel podniesie kwotę składki – podobnie jak dzieje się zresztą w przypadku ubezpieczeń samochodów.

Ubezpieczenie „na pierwsze ryzyko”

Dla ubezpieczyciela będą istotne podjęte kroki zapobiegawcze, które same chronią dom na przykład przed kradzieżą. W ubezpieczenie mieszkania wchodzi również pakiet ubezpieczenia od kradzieży – zwłaszcza ubezpieczenie ruchomości może okazać się bardzo kosztowne. Wybierając tzw. ubezpieczenie „na pierwsze ryzyko” możemy znacznie obniżyć wysokość składki. Ubezpieczamy się wówczas na niższą kwotę niż faktyczna wartość całego dobytku ruchomego – ale oczywiste jest, że złodzieje nie wyniosą wszystkiego, włącznie z meblami. Dlatego suma ubezpieczeniowa stanowi wtedy wartość najcenniejszych przedmiotów, które najpewniej mogłyby paść łupem złodziei – będzie to sprzęt elektroniczny, gadżety, biżuteria, dzieła sztuki itp.

Zakres ochrony oraz wartość nieruchomości mają największy wpływ na wysokość sumy ubezpieczeniowej. Zakres – to znaczy „od czego” ubezpieczone będzie mieszkanie. Warto patrzeć na to realistycznie – jeśli ktoś mieszka w pobliżu lotniska lub na terenie, nad którym przebiega korytarz powietrzny, warto mieć w polisie odpowiednią klauzulę – w innych przypadkach można zastanowić się nad wyłączeniem z polisy na ubezpieczenie domu niektórych części.