Czy kupno działki jest dobrą inwestycją?
Budowa domu to świetna inwestycja, na jaką warto postawić niezależnie od trendów w nieruchomościach na polskim rynku. Przede wszystkim na pewno jest to bardziej przyjazna i ludzka przestrzeń niż mieszkanie. Trzeba jednak zauważyć także to, że koszty utrzymania i koszty budowy są znacznie wyższe niż w przypadku mieszkania. Musimy się zatem przygotować na wiele różnorodnych wydatków, często zupełnie niespodziewanych, należy zatem założyć fundusz w budżecie, który możemy oznaczyć jako awaryjny. Zaletą dzisiaj jest uproszczona procedura formalna. Kiedyś na budowę domu potrzebne było pozwolenie, teraz wystarczy wykonać zgłoszenie, więc wszystko staje się znacznie prostsze i na pewno dobrze jest to wykorzystać we własnych celach. Warto wybudować sobie dom, jeśli mamy odpowiednie środki finansowe, zwłaszcza gotówkę. W przypadku Polaków to akurat rzadkie, ale jeśli mamy choćby połowę tej sumy – warto zacząć – na pewno wystarczy na stan surowy. Na resztę możemy wziąć kredyt. Spłata go może być bolesna, ale za to mieszkamy we własnym nowym domu. Wg badań komfort z mieszkania w swoim wolnostojącym samodzielnym domu znacząco przewyższa konieczność uiszczania comiesięcznej sumy oznaczającej ratę.
Jak duże są działki budowlane?
Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór odpowiedniej działki budowlanej. Dzisiaj działki mają zazwyczaj około 1000 m2 (ale można i znaleźć mniejsze – np. zaledwie 4-6 arów), a więc jest to całkiem komfortowa przestrzeń, w jakiej można jeszcze przy okazji urządzić sobie także ogród, więc rzeczywiście należy wziąć to wszystko pod uwagę. Co więcej, pozwoli to na wybudowanie wolnostojącego garażu. Ważna jest także sama lokalizacja – ta może warunkować cenę. Na płaskim, ładnym terenie, w mieście lub w jego pobliżu zapłacimy więcej niż na wsi oddalonej od miasta. Ceny są dużo wyższe w miastach największych – tam często trzeba wydać nawet 200 tys. lub 300 tys. Polskich złotych. Dla wielu to suma nie do przeskoczenia, zwłaszcza, że budowa samego nowego domu to około 300-400 tys. złotych.
Jeśli mamy swoje własne pieniądze, to wszystko będzie proste i można załatwić całą transakcję niezwykle szybko. Jeśli jednak zaciągamy kredyt hipoteczny, to czeka na nas znacznie więcej formalności do spełnienia, więc koniecznie trzeba się nad tym zastanowić. Dzisiaj możemy skorzystać z różnych form finansowania, a także z dopłat, zwłaszcza jeśli budujemy dom ekologiczny. Trzeba zatem się w tym wszystkim zorientować i wybrać dla siebie najbardziej dogodne finansowanie inwestycyjne.
Koszt projektu na budowę domu
Na koniec podpisujemy akt notarialny i kupujemy swoją wymarzoną działkę. Można wtedy przystąpić do wszelkich prac budowlanych. Potrzebujemy oczywiście projektu domu, ten kosztuje około kilka tysięcy – możemy zlecić sporządzenie indywidualnego projektu według naszego pomysłu lub zakupić gotowy – jest ich tak wiele, że na pewno wybierzemy coś dla siebie. Koszt projektu to przynajmniej 2000 złotych. Za duże, skomplikowane projekty zapłacimy ponad 10 000 złotych. Kupno działki budowlanej to duża inwestycja, dlatego warto sobie to wszystko dokładnie przemyśleć, z pewnością poza pieniędzmi najważniejszym czynnikiem jest lokalizacja.