Terapia manualna z dojazdem – dla kogo?

W terapii manualnej wyszkoleni specjaliści oceniają i leczą nieprawidłowe czynności fizyczne związane na przykład z urazem, niepełnosprawnością lub chorobą.

Licencjonowanych fizjoterapeutów można znaleźć w wielu placówkach opieki zdrowotnej, w tym w przychodniach, prywatnych gabinetach, szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych, domach opieki, ośrodkach sportowych i fitness, hospicjach, placówkach zawodowych i ośrodkach badawczych. Możemy też skorzystać z terapii manualnej z dojazdem do naszego domu.

Czego możemy spodziewać się po terapii manualnej?

rehabilitacja Wrocław

Rehabilitacja domowa obejmuje szereg czynności, które pozwolą szybko wrócić do zdrowia.

Fizjoterapia może pomóc ludziom w każdym wieku i w różnych warunkach. Terapia manualna pomaga opiekować się pacjentami we wszystkich fazach gojenia, od początkowej diagnozy, poprzez regenerację i profilaktykę.

Może być to samodzielna kuracja lub terapia wspierająca inne metody leczenia. Niektórzy pacjenci są kierowani przez lekarza do fizjoterapeuty, ale inni sami szukają optymalnych rozwiązań.

Jak przebiega terapia manualna?

Na początku terapii manualnej wykwalifikowany fizjoterapeuta przeprowadza z nami wywiad, zapoznaje się z wynikami naszych badań i poddaje nas badaniu fizycznemu oraz ocenie. Zapoznaje się z naszą historią zdrowotną i poddaje procedurom testowym. Ocenia naszą postawę, zakres ruchu, elastyczność stawów i siłę mięśni. Po tym wszystkim otrzymujemy diagnozę i plan opieki wraz z celami krótko- i długoterminowymi. W oparciu o ten plan prowadzone jest całościowe leczenie.

Bardzo często podczas terapii manualnej prócz ćwiczeń podczas spotkań z fizjoterapeutą otrzymujemy zestaw praktyk, które powinniśmy samemu przeprowadzać w domu. Dzięki temu rezultaty leczenia są szybsze i skuteczniejsze.

Jakie schorzenia można leczyć terapią manualną?

rehabilitacja domowa Wrocław

Terapia manualna umożliwia leczenie bardzo szerokiego zakresu schorzeń. Jest niezwykle skuteczna podczas leczenia zwyrodnień stawów i wszelkiego typu urazów. Niektórych zaskakuje to, że pomaga ona również w pozbywaniu się uciążliwych migren. Pozwala ona zmniejszyć uścisk mięśni i wszelkiego rodzaju napięcia.

Najczęściej jednak fizjoterapia jest wykorzystywana, kiedy próbujemy sobie poradzić z bólem kręgosłupa. Niezależnie od tego jakie są jego przyczyny terapia manualna pozwala się go pozbyć lub chociaż zmniejszyć jego natężenie.

Fizjoterapia jest również wykorzystywana przy leczeniu chorób przewlekłych takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), mukowiscydoza czy zawał mięśnia sercowego.

Jakie są korzyści z terapii manualnej?

Terapia manualna ma bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim ze względu na zmniejszenie odczuwania bólu możemy odstawić lub ograniczyć leki przeciwbólowe. Często pozwala też uniknąć operacji poprawiając nasz stan zdrowia.

Bardzo ważnym elementem jest poprawa mobilności, która w przypadku bólu pleców lub stawów jest kluczowa dla pacjentów. To dzięki niej osoby po urazie bądź udarze są w stanie wrócić do zdrowia. Ma ona również działanie profilaktyczne. Po chorobie terapia manualna może zapobiegać nowym upadkom i urazom, poprawia naszą równowagę, wzmacnia siłę mięśni i ruchliwość stawów.

Dla kogo jest terapia manualna z dojazdem?

Terapia manualna leczy szeroką gamę schorzeń i każdy z pacjentów odczuwających ich objawy powinien udać się na terapię manualną. Jednak wielu pacjentów ma problemy z mobilnością. Może to wynikać z dotkliwego bólu pleców lub stawów bądź z objawów choroby np. udaru.

W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest terapia z dojazdem. Dzięki temu pacjenci nie są dodatkowo obciążeni podróżą. Jest to też najlepsze rozwiązanie, kiedy członkowie rodziny nie mają wystarczająco dużo czasu, aby dowozić pacjentów i czekać na nich w gabinecie. Jest ona równie skuteczna w domu, a to ogromna wygoda.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem Global Therapy we Wrocławiu.