Rwa kulszowa – terapia manualna z dojazdem

Ból pleców może przybierać różny kształt. Może pojawić się od razu po kontuzji, może narastać powoli i trwać przez kilka miesięcy. Może być nagły i krótkotrwały lub przewlekły. Leki przeciwbólowe pomagają na niektóre bóle jednak rwa kulszowa może wymagać większej pomocy, takiej jak terapia manualna z dojazdem.

Czym jest rwa kulszowa?

fizjoterapeuta sportowy wrocław

Czasami trudno zidentyfikować źródło bólu pleców, ale rwę kulszową jest dość łatwo zdiagnozować. Zwykle rozpoczyna się ona od przepukliny w dysku w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Kręgi w zdrowym kręgosłupie są oddzielone i amortyzowane przez płaskie, elastyczne dyski tkanki łącznej.

Kiedy dysk ulegnie zużyciu, z powodu urazu lub po prostu zużywając się z wiekiem, jego miękkie centrum może zacząć wychodzić z twardego zewnętrznego pierścienia. Kiedy pojawia się przepuklina dysku może ona wywierać nacisk na nerwy w pobliżu. Może to powodować wiele bólu, zwłaszcza kiedy nacisk wywierany jest w nerwie kulszowym.

W rozpoznaniu rwy kulszowej pomoże Ci artykuł blogowy: Rwa czy nie rwa? Oto jest pytanie.

Nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem w ciele człowieka. Zaczyna się w dolnej części pleców i dzieli się, aby przebiegać przez biodra, pośladki, nogi, aż po stopy po obu stronach naszego ciała. Pęknięcia kostne i stenoza kręgosłupa (zwężenie) mogą również wywierać nacisk na nerw kulszowy w dolnej części pleców. Kiedy tak się dzieje, może to spowodować wiele problemów z którymi będziemy się borykać do końca życia. Najbardziej charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest ból, który promieniuje z dolnej części pleców na plecy, bok lub na nogi. Może on być łagodny, bardzo ostry bądź silny i przewlekły. Mogą się również pojawić takie objawy jak drętwienie, mrowienie i osłabienie nóg lub stóp.

Leczenie rwy kulszowej

fizjoterapeuta Wrocław

Większość osób z rwą kulszową dochodzi do siebie w ciągu kilku tygodni. Środki przeciwbólowe bez recepty mogą złagodzić ból, ale powinny być rozwiązaniem krótkotrwałym. Lekarz może również zalecić umieszczenie czegoś schłodzonego na plecach przez kilka dni, a następnie przejście na okłady rozgrzewające. 

Naszą pierwszą reakcją na ból może być odpoczynek i unikanie ruchu podczas ataku rwy kulszowej. Jednak tak naprawdę ważne jest, aby poruszać się dalej. Jeżeli będziemy siedzieć spokojnie nerw dalej będzie podrażniony. Pozostawanie w ruchu zmniejszy stan zapalny.

Terapia manualna z dojazdem w leczeniu rwy kulszowej

Kolejnym rozwiązaniem w leczeniu rwy kulszowej jest terapia manualna. Jest ona bardzo korzystna ponieważ poprawia ukrwienie i elastyczność mięśni w odcinku lędźwiowym. Poprzez uciski w danym obszarze ciała sprawia, że dana partia pleców się rozgrzewa i szybciej regeneruje. Stymuluje to również układ limfatyczny dzięki czemu nasze mięśnie oczyszczają się z toksyn i lepiej się regenerują. Są one też wzmacniane. To co bardzo ważne to fakt, że terapia manualna znacznie zmniejsza odczuwany ból, więc jeżeli leki przeciwbólowe nie przynoszą nam ulgi to już jedna sesja masażu zmniejszy odczuwany dyskomfort.

masaż

Wielu chorym ciężko się ruszać podczas ataku rwy kulszowej, ponieważ odczuwają ból. Jednocześnie jak wcześniej wspominaliśmy ruch przyśpiesza gojenie i zmniejsza stan zapalny. Z tego względu terapia manualna może być najlepszą odpowiedzią na nasze potrzeby.

Manipulacja mięśniami, stawami, ścięgnami i innymi tkankami miękkimi w trakcie masażu wspomoże gojenie. A dzięki temu, że zmniejszy to również dolegliwości bólowe łatwiej będzie nam się potem poruszać.

Najlepszym rozwiązaniem jest terapia manualna z dojazdem. Cała sesja nie wymaga specjalnych urządzeń czy technologii, a jedynie obecności wykwalifikowanego fizjoterapeuty, może być więc równie skutecznie wykonana w gabinecie, jak i w domu pacjenta. Jak wspominaliśmy rwa kulszowa może wiązać się z poważnymi dolegliwościami bólowymi, więc sam dojazd na terapię mógłby być dla pacjenta katorgą. Lepiej więc nie nasilać objawów i zdecydować się na przyjazd fizjoterapeuty do naszego domu.

Jeśli ból wywołany rwą kulszową trwa dłużej niż 3 miesiące pomimo leków i terapii manualnej to powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Rwa kulszowa może powodować silny ból, osłabienie oraz drętwienie nóg, a także utratę funkcji pęcherza i jelit, więc nie powinniśmy jej nigdy bagatelizować. Możliwe, że w takiej sytuacji lekarz zaleci więcej fizjoterapii, inne leki, a nawet operację.