Czy indywidualny trening samoobrony jest lepszy od grupowych zajęć?

Poszczególne szkoły uczące samoobrony oferują zarówno standardowe zajęcia grupowe dla osób poznających chwyty obronne, jak i zajęcia indywidualne oraz przeznaczone dla zaawansowanych zawodników, a także dodatkowe szkolenia. W tym artykule skupiamy się na porównaniu standardowych zajęć grupowych z lekcjami indywidualnymi – czy te drugie są lepsze od treningów grupowych?

Trening samoobrony

Zajęcia uczące samoobrony mają za zadanie nauczyć uczestników chwytów, wykorzystywania swojej siły i poszczególnych części ciała do odpierania ataków oraz myślenia strategicznego i szybkich reakcji. Na kolejnych treningach ćwiczona jest kondycja, wytrzymałość oraz poszczególne chwyty i ustawienia. Niektórzy decydują się na uczestnictwo w zajęciach grupowych, a inni wolą lekcje kameralne, czyli indywidualne. Czy któreś z nich dają większe efekty? Czy można powiedzieć, że jedne są lepsze od drugich? Nie do końca. Każdy wariant ma swoje plusy i minusy i wiele zależy przede wszystkim od uczestnika.

Z pewnością jedną z największych zalet zajęć indywidualnych jest możliwość umówienia ich w dowolnym dniu i godzinie. Uczestnik umawia się wówczas z jednym instruktorem, a więc nie ma potrzeby ustalania niczego z pozostałymi trenującymi. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne dla osób, które mają nienormowane godziny pracy lub nieregularny tryb życia. Wówczas są one w stanie ustalać terminy z tygodnia na tydzień.

Zajęcia indywidualne a grupowe

Dla innych z kolei dużą zaletą zajęć indywidualnych jest to, że panuje tam kameralna atmosfera. Osoby przebywające przez większość dnia w centrum miasta wśród dziesiątek pracowników tej samej firmy często potrzebują ciszy w czasie wolnego i wówczas zajęcia indywidualne, które można odbyć w Krav Gym są im to w stanie zapewnić. Inni zaś z natury preferują kameralne lekcje, bo jest im się tak łatwiej skoncentrować i nie przepadają za zatłoczonymi pomieszczeniami.

Sztuki walk samoobrony

Z kolei uczestnicy, którym jest raźniej w grupie i którzy lubią atmosferę wspólnego trenowania i uczenia się, z pewnością wybiorą zajęcia grupowe. Jest to świetne rozwiązanie również dla tych, którzy pracują zdalnie, a więc nie są w godzinach pracy otoczeni ludźmi. Dużą zaletą pracy w grupie jest również możliwość ćwiczenia z osobami o różnej wadze i wzroście, dzięki czemu człowiek nie przyzwyczaja się do obrony przed napastnikiem o jednym typie sylwetki. Treningi w grupie pozwalają również na porównywanie wyników swojej pracy i wzajemne uczenie się od siebie.

O czym warto pamiętać?

Decydując się na kolejne treningi samoobrony, nie zawsze trzeba deklarować udział wyłącznie w jednym typie zajęć. Jeśli uczestnik czuje, że konkretny chwyt sprawia mu szczególne trudności, lub jeśli opuścił jakiś trening, wówczas jednorazowe zajęcia indywidualne będą świetną okazją do nadrobienia zaległości i poświęcenia więcej czasu na to, co przychodzi trudniej.

Pod względem rezultatów treningi indywidualne nie różnią się od grupowych, jedne nie są lepsze od drugich. Podczas każdych zajęć trenerzy zwracają taką samą uwagę na postępy wszystkich trenujących. Grupy zazwyczaj nie są duże, dlatego trener jest w stanie spokojnie poświęcić każdemu daną ilość czasu. Wszystko zależy wyłącznie od osoby trenującej, jej preferencji oraz trybu życia. Czasami uczestnicy postanawiają zamienić treningi grupowe na indywidualne, ponieważ czują, że wówczas będą w stanie lepiej się skupić, a inni decydują się na odwrotne rozwiązanie, kiedy odkrywają, że bardziej motywuje ich przebywanie wśród innych osób, które również ciężko pracują. Dlatego pierwszy wybór nie musi być ostateczny.