Nowy tramwaj już jechał po Wrocławiu

nowy tramwajJuż po Wrocławskich torach przejechał nowy tramwaj PESA pochodzący z bydgoskiej fabryki. Jak się sprawdza i kiedy pasażerowie komunikacji miejskiej we Wrocławiu będą mogli z niego korzystać?

Czy tramwaj się zmieści?

W nocy z 17 na 18 lipca jeden z nowych zakupionych tramwajów miał jazdy testowe. Przejeżdżając objechał 38 przystanków. Jedynie dwa przystanki okazały się nieodpowiednie dla nowego tramwaju. Chodzi tutaj o krawężniki, które są za mocno wysunięte o kilka centymetrów w stronę torowiska. Prezes firmy produkującej tłumaczy, że takie przypadki zdążają się w wielu miastach i wystarczy drobna korekcja infrastruktury, aby tramwaje bez przeszkód mogły pokonywać wrocławskie trasy.

Jakie zalety ma nowy tramwaj?

Pamiętajmy, że takie problemy mogą również występować ponieważ jest to pojazd niskopodłogowy, który ma ułatwiać dostanie się do tramwaju pasażerom. Inną zaletą pojazdu jest fakt, iż jest w pełni klimatyzowany, posiada również urządzenie emitujące zapach połączone z klimatyzacją, dzięki czemu może emitować przyjemny zapach, co zadowoli wielu pasażerów. Dodatkowo tramwaj posiada oświetlenie ledowe peronu przystanków, które ma za zadanie pomóc podróżnym w siadaniu, gdy będzie wieczór bądź noc. To co wyróżnia go od tramwajów, które jeżdżą już po torach Wrocławia, to również rozmieszczone w tramwaju ładowarki USB, które na pewno docenią młodzi ludzie.

W trasę

Tramwaje mają już zacząć wozić pasażerów w okresie wakacyjnym, po przejściu testów, przeprowadzeniu szkoleń oraz dopasowaniu infrastruktury. MPK zakupiło 8 takich tramwajów, na razie budując jedynie dwa, możemy się więc spodziewać kolejnych wymian starych pojazdów.

Pomimo problemów z infrastrukturą, należy docenić, że spółka inwestuje w pojazdy, co ma zwiększyć komfort podróżowania komunikacją miejską we Wrocławiu. Zaletą tego projektu jest również fakt, że tramwaje powstają w polskiej fabryce, dzięki czemu nasi rodacy mają pracę. Nie wiemy jak Wy, ale my już chcemy się przejechać tym nowym nabytkiem.

zdjęcie: MPK Wrocław