Nebulizator dla pacjentów po COVID-19?

Nebulizacja to coraz bardziej popularna forma zażywania leków, która sprawdza się w wielu sytuacjach, takich jak choćby grypa lub przeziębienie. Jednak, czy sprawdza się zawsze?

Czy przyda się osobom, które przeszły COVID-19? Jakie są najważniejsze cechy i sposób działania nebulizatora?

Nebulizator – najważniejsze cechy

Wielkość cząsteczek

Od ich rozmiaru zależy miejsce, w którym ulegną wchłonięciu.

  • Najmniejsze cząsteczki, mieszczące się w przedziale od 0,5 do 3 mikronów wchłoną się w pęcherzykach płucnych.
  • Cząsteczki w przedziale od 4 do 5 mikronów będą dobrze wchłaniały się w oskrzelach i oskrzelikach.
  • Cząsteczki w przedziale 5-8 mikronów sprawdzą się w tchawicy i dużych oskrzelach.
  • Cząsteczki o wielkości przekraczającej 8 mikronów będą dobrze wchłaniały się w górnych drogach oddechowych, czyli w nosie i w gardle.

Dobrym rozwiązaniem jest dobór takiego nebulizatora, który zapewni nam możliwość regulowania wielkości cząsteczki tak, aby był on jak najbardziej uniwersalny.

rentgen klatki piersiowej

Czas trwania nebulizacji

Dostępne są informacje, według których nebulizacja jest najbardziej skuteczna pomiędzy 4. a 10. minutą, dlatego też nie powinna być skracana. Na optymalny czas nebulizacji zwracamy szczególną uwagę w przypadku dzieci, którym ciężko jest usiedzieć w jednym miejscu.

Rodzaj podawanych leków

Od tego, jakie zamierzasz podawać w nim leki, zależy rodzaj nebulizatora, jaki należy wybrać. Niektórych leków nie można podawać w określonym rodzaju nebulizatora, może się też zdarzyć, że mogą one zmienić swoje właściwości w nieodpowiednim nebulizatorze, np. w wyniku działania ultradźwięków.

Poziom głośności i tryb pracy

Pod względem trybu pracy wyróżniamy tryb ciągły i tryb przerywany. W trybie przerywanym zaleca się, by na jakiś czas wyłączyć nebulizator po kilkunastu minutach. W przypadku użytku domowego, taki nebulizator powinien raczej wystarczyć. Jeśli chodzi o poziom głośności, starajmy się wybierać jak najcichszy, o poziomie niższym niż 60 dBA.

nebulizator air pro

Nebulizator Air Pro firmy HealthIn

Rodzaje nebulizatorów

Siateczkowe

Zawierają one cienką membranę z niewielkimi otworami mikroskopijnej wielkości, przez które przenika lek, przekształcając się w aerozol. Nebulizatory tego rodzaju są lekkie i ciche, dzięki czemu można je z powodzeniem wykorzystywać poza domem lub w nocy.

Pneumatyczne

W ich budowie znajduje się kompresor, wytwarzający sprężone powietrze, które przepływa przez lek, rozbijając go na maleńkie cząsteczki.

Ultradźwiękowe

Wykorzystują one silne drgania, działając na roztwór leku i specjalny zbiornik z wodą, która ma tutaj działanie chłodzące. Silne wibracje powodują rozbicie leku na małe cząsteczki.

Czy z nebulizatora mogą korzystać pacjenci, którzy przeszli COVID-19?

Nebulizacja to zabieg, który jest  pomocny w nawilżaniu górnych dróg oddechowych, co pomaga w walce z uciążliwym suchym kaszlem lub bólami gardła, pomaga ona także w odetkaniu nosa, czy też w zapaleniu gardła lub krtani. Co z osobami, które COVID-19 mają już za sobą? Jeśli tylko choroba się zakończyła, nie powinno być przeciwwskazań do stosowania nebulizacji.

U osób, które miały problemy z oddychaniem, może być ona pomocna przy ustabilizowaniu funkcjonowania układu oddechowego. Stosowanie nebulizacji podczas trwania choroby powinno wymagać szczególnej ostrożności, ze względu na duże ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w powietrzu wraz z wydychanym lekiem. W takiej sytuacji osoba chora powinna, jeśli to możliwe, zostać odizolowana na czas wykonywania nebulizacji.