Jak wyglądają objawy zaćmy?

Zaćma to popularna choroba ludzkości związana z narządem wzroku. Jest to jedna z najgroźniejszych
i najczęstszych chorób, która może spowodować nawet całkowitą utratę widzenia. Objawy zaćmy potrafią ukrywać się latami, a osoby, które nie badają regularnie narządu wzroku nie mają możliwości jej wykrycia odpowiednio wcześnie. Niestety, oczy są jednym z organów, który starzeje się najszybciej, dlatego jego diagnostyka oraz leczenie jest niezwykle ważne. Słabnąca ostrość widzenia wymaga noszenia okularów korekcyjnych często przez całe życie, jednakże coraz gorsze widzenie w świetle i ciemnościach, pomimo tego, iż może wydawać się zwyczajne to może być pierwszym objawem występowania zaćmy. Warto wiedzieć co należy zrobić, aby odpowiednio wcześnie zareagować i rozpocząć walkę z tą niezwykle niebezpieczną chorobą oczu.

Zaćma – co to takiego?

Z języka łacińskiego zaćma jest często nazywana kataraktą, czyli chorobą soczewki oka, która polega na jej mętnieniu oraz utracie elastyczności. Starzenie się soczewek oczu jest głównym procesem odpowiedzialnym za rozwój zaćmy. Cząsteczki, które gromadzą się w białkach powodują tworzenie się zgrubionych włókien, co w rezultacie zaburza załamywanie się promieniu światła w oku. Soczewka, która traci przejrzystość nie wykazuje swoich naturalnych zdolności, co utrudnia wielu osobom widzenie z bliska, daleka oraz zmniejsza głębie kolorów, a także wpływa na pogorszone widzenie po zmroku.

Osoby cierpiące na zaćmę posiadają źrenice o wyraźnie zmienionej barwie z czarnej na szarą i mleczną, a w najbardziej zaawansowanych typach choroby może być ona całkowicie biała. Można więc śmiało stwierdzić, iż zaćma jest chorobą niezwykle szkodliwą dla wzroku oraz trudną w leczeniu. Pomimo tego, iż rozwija się ona bardzo powoli to jednak nie warto czekać na rozwój jej w późniejszych stadiach, a odpowiednio wczesne wykrycie daje możliwość przeprowadzenie skutecznego leczenia.

badanie wzroku przeciwko zacmie

Jak rozpoznać objawy zaćmy?

Zaćmę można rozpoznać na kilka sposobów. Grupą osób, która jest szczególnie narażona na ryzyko wystąpienia tej choroby są osoby po 50-tym roku życia. W tym wieku oko może być zmęczona ze względu na wiek, dlatego naturalnie słabnie jego odporność także na chorobę. Nie każde pogorszenie wzroku w tym wieku musi wskazywać na występowanie zaćmy, jednak warto każdorazowo zwrócić na to uwagę i poddać się regularnym badaniom.

Jak postępują objawy zaćmy?

Początkowe objawy zaćmy są bardzo często niepozorne i bardzo trudne do zdiagnozowania nawet przez doświadczonego okulistę. Bardzo często zdarza się, że nawet w przypadku występowania licznych objawów zaćma nie została wykryta w zbyt wczesnym jej stadium. Podstawowymi objawami zaćmy jest przede wszystkim pogorszenie ostrości widzenia oraz pojawienie się efektu „mgły”. Pierwszy z nich może często zostać pomylony ze zwykłym pogorszeniem się widzenia, jednakże drugi objaw sugeruje wyraźne pojawienie się już wczesnego stadium zaćmy, którą należy jak najszybciej leczyć.

Wskazówkami, które sugerują podjęcie się leczenia i wykonania badań w kierunku zaćmy mogą być np. problem z widzeniem kształtów nawet z bliskiej odległości, utrata głębi kolorów, trudności z czytaniem, a także oceną odległości lub nawet częste mrużenie i łzawienie oczu. Warto wiedzieć, że zaćma może dotyczyć każdego – nawet małych dzieci.

sprzet do badania objawow zacmy

Celem wykrycia i wyleczenia zaćmy w Jeleniej Górze skorzystaj z usług salonu optycznego Cztery Pory Wzroku!

Co zrobić w przypadku wykrycia zaćmy?

Zmysł wzroku odgrywa jedną z najważniejszych ról w życiu człowieka, dlatego nie wolno ignorować żadnych sygnałów od organizmu, które mówią, że dzieje się z nim coś niepokojącego. Bardzo często pozornie nic nieznaczące wizyty i kontrole u okulisty mogą wykazać występowanie zaćmy we wczesnych jej stadiach. Warto wtedy podjąć odpowiednie leczenie zanim choroba zacznie zbierać swoje żniwo i doprowadzi do całkowitego uszkodzenia wzroku.

Metod leczenia zaćmy jest bardzo wiele. Niestety są one wysoce kosztowne, dlatego niewielką część społeczeństwa stać na jej odpowiednie leczenie. Najwydajniejszą możliwością leczenia jest usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztucznym implantem pozwalającym na odzyskanie dobrej jakości widzenia. U pacjentów, u których wykryto objawy zaćmy odpowiednio wcześnie można zastosować suplementację lekami, zanim dojdzie do interwencji chirurgicznej.