Masaż klasyczny a masaż leczniczy – czym się różnią?

Terapia masażem jest stosowana od starożytności jako jedna z najpopularniejszych metod niekonwencjonalnego leczenia.

Rzeczywiście, korzyści płynące z masażu zostały potwierdzone naukowo – nie tylko służy do redukcji bólu, ale działa również korzystnie na dzieci urodzone przedwcześnie, chorujących na depresję, nadpobudliwość psychoruchową. Ponadto, wzmacnia system odpornościowy, którego wysoka funkcjonalność jest szczególnie ważna w walce z nowotworem.  Poszukując odpowiedniego dla siebie masażu, można się spotkać z dwoma określeniami – klasycznym oraz leczniczym. Kiedy, z jakiego masażu warto skorzystać?

Masaż klasyczny – od niego wszystko się zaczęło

Podstawową formą masażu jest wywieranie nacisku różnego rodzaju na poszczególne tkanki, części ciała, poprzez bezpośredni kontakt rąk masażysty ze skórą pacjenta. Ze względu na stosowane techniki oraz efekt takiego masażu, przyjęło się stosowanie odpowiedniego nazewnictwa. W przypadku klasycznego, podstawowym celem jest rozluźnienie mięśni oraz stawów, które charakteryzują się nadmiernym przeciążeniem, zesztywnieniem, wpływając na ogólne złe samopoczucie. Poprzez stymulację odpowiednich tkanek, pobudzony zostaje cały układ nerwowy, a także układ krwionośny. Ruchy masażysty są powolne, kojące, zgodne z ustalonym rytmem, chociażby biciem serca.

masaże klasyczne Wrocław

Masaże lecznicze i klasyczne mogą być rozwiązaniem wielu problemów zdrowotnych.

Masażysta wykonuje tylko podstawowe techniki masowania za pomocą własnych rąk, jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie oraz wibracje czy roztrząsanie. Cały zabieg może trwać od piętnastu minut do nawet dwóch godzin dziennie. Forma, długość jak i intensywność masażu powinna być zawsze dostosowana indywidualnie do historii stanu zdrowia pacjenta. Współcześnie stosowane, podstawowe techniki masażu klasycznego stały się kanwą dla różnego rodzaju masaży: relaksacyjnych, kosmetycznych, sportowych, a przede wszystkim rehabilitacyjnych. 

Masaż leczniczy

Jest jedną z wielu odmian masażu klasycznego. Głównym celem jest ukojenie odczuwanego bólu poprzez rozmasowanie stanu zapalnego chorej części ciała. Jest najczęściej stosowany w przypadku trwałego, silnego bólu kręgosłupa. Poprawne wykonanie masażu gwarantuje niemal natychmiastową ulgę po zakończonym zabiegu. Pacjent, który odczuwa dotkliwy ból w odcinku szyjnym, lędźwiowo-krzyżowym, wskutek nadmiernie siedzącego trybu życia, przesilenia dźwiganiem, niepoprawnej postawy ciała, powinien skorzystać z masażu leczniczego. Masaż klasyczny o funkcji relaksacyjnej może być wykonywany przez różne osoby, nie tylko związane z medycyną. W przypadku rehabilitacji masażem leczniczym jest to bardzo ważne, by zabieg wykonywał sprawdzony fizjoterapeuta.

Grzegorz Tokarczyk z wrocławskiego Global Therapy stosuje zarówno masaż klasyczny oraz leczniczy. Jeśli ból jest nie do zniesienia i uniemożliwia samodzielne poruszanie się, dojedzie również do domu pacjenta. Zanim przystąpi do leczenia masażem, dobry fizjoterapeuta zapozna się z dotychczasowymi wynikami badań pacjenta, zbierze dokładny wywiad, tak aby poznać dokładnie tryb życia. Styl pracy, wykonywane codzienne czynności, przekładają się na codzienne nawyki w utrzymaniu postawy ciała. Analogicznie jest z jakością i sposobem odżywiania się.

masaż leczniczy po złamaniu

Nieprawidłowa dieta oraz siedzący tryb życia, znikomy ruch fizyczny, przekładają się na wypracowanie nieprawidłowych nawyków, które są przyczyną powstawania zwyrodnień oraz ciężkich schorzeń. Dlatego warto skorzystać z długotrwałej pracy fizjoterapeuty, który zleci odpowiednie ćwiczenia do wykonywania w domu, uwzględniając indywidualne predyspozycje, styl życia, uwarunkowania genetyczne. Masaż leczniczy nie będzie wówczas jednorazowym zabiegiem likwidującym ból, lecz serią konsekwentnych małych kroków, które w rezultacie poprawią jakość funkcjonowania całego organizmu na co dzień.

Kto może korzystać z masażu?

Zasadniczo nie ma ograniczeń wiekowych. Zarówno małe dzieci wspomaga się masażem Shantala, poprawiającym ich rozwój, a osoby starsze mogą skorzystać z masażu leczniczego w przypadku zwyrodnieniowych zmian kostnych i stawowych, choroby artretyzmu. Osoby szczególnie zestresowane, odczuwające nadmierne napięcie mięśniowe, psychiczne, powinny pomyśleć o relaksacyjnych zabiegach masażowych. Sportowcy wymagają szczególnej opieki fizjoterapeuty ze względu na zwiększone ryzyko występowania mechanicznych uszkodzeń ciała. Masaż leczniczy będzie również doskonałą metodą rehabilitacyjną dla pacjentów cierpiących po wszelkich złamaniach, zwichnięciach, przebytych operacjach.

Odpowiednio dobrany rodzaj masażu na pewno wpłynie korzystnie na cały organizm. Należy pamiętać, że wykonywany przez niewykwalifikowane osoby może przyczynić się do pogorszenia dolegliwości. W przypadku występowania niektórych chorób jak zapalne zmiany skórne, gorączki, nadciśnienia tętniczego, żylaków, nie powinien być w ogóle wykonywany. Każdy przypadek powinien być indywidualnie konsultowany i poprowadzony.