Zastrzeżenie znaku towarowego z pomocą prawników

Zastrzeżenie znaku towarowego to proces bardzo istotny, gdy firma zacznie być bardziej rozpoznawalna na rynku.

Uchroni to nasz biznes przed nieuczciwymi działaniami konkurencji, która chcąc sobie przypisać nasze sukcesy, zacznie bezprawnie podszywać swoją firmę pod coraz bardziej rozpoznawalne logo. A jak wygląda cały proces zastrzegania znaku towarowego i jakie daje korzyści?

Zastrzeganie znaku towarowego – przebieg procesu

Proces zastrzegania znaku towarowego składa się z kilku etapów i potrwać może nawet do kilku miesięcy. Mimo, że na ostatecznie uzyskane świadectwo własności znaku trzeba trochę poczekać, to warto zdecydować się na ten krok. Zastrzeżenie znaku towarowego chroni przed wieloma komplikacjami na tle prawnym.

Gdy Urząd Patentowy przyjmie zgłoszenie o zarejestrowanie naszego znaku handlowego, rozpoczyna się proces badań, który trwać może od 2 do 4 miesięcy. Ma on na celu sprawdzenie m.in. tego, czy nasz znak nie jest zbytnio podobny do istniejących już na rynku innych znaków towarowych.

znak towarowy ochrona

Zastrzeżenie znaku towarowego to jeden z najważniejszych aspektów każdego przedsiębiorcy.

Czas badań podlega zróżnicowaniu również w oparciu o to, na jak szeroka skalę pragniemy zastrzec nasz znak – może być on zastrzeżony jedynie na tle kraju, w całej Unii Europejskiej lub na skalę globalną. Oczywiście warto dobrze przemyśleć sobie rzeczywisty zakres ochrony, jaki jest potrzebny naszej firmie w danej chwili, gdyż skorzystanie z każdej kolejnej klasy ochronnej to oczywiście dodatkowe koszty.

Później następuje 3 miesięczny okres, podczas którego firmy mogą wnieść sprzeciw co do rejestracji naszego znaku. Oczywiście, w przypadku, gdy okaże się, że wniesiony sprzeciw jest uzasadniony, cały proces rejestracji zostaje zniweczony. Konieczna jest zmiana logo firmy. W razie, gdy nie zostanie wniesiony żaden sprzeciw, lub gdy sprzeciw wniesiony okaże się bezzasadny, rozpoczyna się proces właściwej rejestracji. Może potrwać od miesiąca do dwóch. 

Nie jest to koniec procesu. Rozpoczyna się kolejny okres na wnoszenie sprzeciwu, który tym razem może wynieść nawet 8 miesięcy. Jest to czas bardzo silnego trzymania kciuków za powodzenie przedsięwzięcia, gdyż uzasadniony sprzeciw z ramienia innej firmy powoduje upadek całego procesu rejestracyjnego. Konieczna może być zmiana logo firmowego.

Jakie korzyści daje zastrzeżenie znaku towarowego? 

Korzyści są bez porównania wyższe niż cena, jaką przyjdzie zapłacić za cały proces rejestracyjnyZnak towarowy często jest dla konsumentów synonimem dobrej jakości. Lepiej zatem, by nikt się pod niego nie podszywał. Zastrzeżenie znaku daje oczywisty monopol na wykorzystanie go w celach zawodowych lub zarobkowych. Ochrona znaku towarowego obowiązuje przez 10 lat. Po tym czasie można dokonać przedłużenia na kolejne 10 lat i korzystać z udogodnień dotyczących zabezpieczenia znaku przez nieokreślony czas. 

zastrzeżenie znaku towarowegoNależy pamiętać o tym, na jaką skalę zastrzeżony jest znak towarowy. Jeśli ochrona obowiązuje jedynie w Polsce, firmy zagraniczne mogą posługiwać się tym samym znakiem. Dopiero, gdy oddział firmy pojawi się w Polsce, można wysuwać swoje roszczenia. 

W razie sporu o prawo własności między firmami do znaku towarowego, właściwie jedynym dokumentem gwarantującym wygranie sprawy jest przedłożenie przed sądem świadectwa własności znaku. Oczywiście, można próbować upominać się o swoje prawa, nie mając zastrzeżonego znaku, lecz szanse na wygraną wówczas będą niewielkie. Poprzez ochronę prawną znaku towarowego można kontrolować działania prawne partnerów handlowych oraz licencjobiorców.

Kancelaria prawna KHG we Wrocławiu

Prawnicy kancelarii KHG to eksperci w zakresie spraw związanych z ochroną znaków towarowych zarówno w teorii, jak i w praktyce. Uzyskać można fachową pomoc w zakresie doboru odpowiedniego rodzaju ochrony do rodzaju klasyfikacji nicejskiej. Kancelaria w jasny i przejrzysty sposób poprowadzi cały proces rejestracji. Tutaj, cennik zostaje przedłożony przed klientami; można liczyć oczywiście również na fachowe doradztwo podczas przebiegu całego procesu. Na prośbę klienta udzielona zostaje dokładna informacja odnośnie tego, od kiedy po rejestracji używać można znaku REGISTER.

Korzystając z usług Kancelarii Prawnej KHG we Wrocławiu, zyskujesz pełną gwarancję rzetelnej obsługi na wysokim poziomie.