Jak zadbać o czystość dywanu? Pranie ręczne, odkurzacz piorący czy profesjonalna firma?

Dywany są nieodłącznymi atrybutami naszych mieszkań. Dzięki nim wnętrza stają się bardziej przytulne, doskonale sprawdzając się w aranżacji przestrzeni. Ich rolą może być także wyciszanie hałasów zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz mieszkania, a oprócz tego amortyzują odgłosy kroków, dzięki swej miękkości, chodzenie po nich staje się przyjemnością. Aby dywan spełniał swoje funkcje, musi estetycznie wyglądać, czyli po prostu być czysty. Codzienne chodzenie po nim bardzo szybko powoduje pojawienie się różnego rodzaju zabrudzeń. Brudny stwarza zagrożenie dla naszego zdrowia z powodu gromadzenia się w nim tysięcy bakterii, roztoczy, pleśni oraz grzybów. Jest wiele sposobów utrzymania go w odpowiednim stanie, od prania ręcznego, poprzez wykorzystanie do tego celu odkurzacza piorącego, po wynajęcie profesjonalnej firmy.

Ręczne pranie dywanu

Pierwszą podstawową zasadą utrzymania dywanu w czystości jest jego odkurzanie przynajmniej dwa razy w tygodniu, albo częściej. To zlikwiduje nie tylko śmieci pojawiające się na nim, a związane z codziennymi czynnościami wykonywanymi w domu, takimi jak jedzenie i przemieszczanie się po mieszkaniu, a także kurz.

Domowym sposobem czyszczenia dywanu jest pranie ręczne. Przed tą czynnością należ go przede wszystkim dobrze oczyścić z wszelkiego rodzaju śmieci. Następnie przy użyciu dostępnych na rynku preparatów i wody czyścimy dywan za pomocą domowej gąbki, która najlepiej sprawdza się przy wykonywaniu tej czynności. Jeśli na dywanie pojawią się szczególnie trudne do usunięcia plamy, możemy użyć do ich pozbycia się profesjonalnych środków bądź odplamiaczy.

Tradycyjnym sposobem usuwania plam stosowanym przez nasze babcie była soda oczyszczona i ocet. Plamę posypuje się sodą i zostawia na kilka minut, albo miesza się ją z kilkoma łyżeczkami octu i czyści szczególnie trudne zabrudzenia.

Dobrze jest zostawić tę mieszankę na plamie przez dłuższy czas. Soda nie tylko oczyści dywan, ale także usunie nieprzyjemne zapachy. Wadą tego rodzaju czyszczenia dywanu jest często nieskuteczność zastosowanych środków, pracochłonność i duża ilość czasu, jaki musimy poświęcić na wykonanie tej czynności.

Czyszczenie dywanów Wrocław

Czyszczenie dywanu przy użyciu odkurzacza piorącego

Użycie gąbki i środków czyszczących do wyprania dywanu wymaga mnóstwa czasu i nie zawsze jest skuteczne. Rynek oferuje do wykonania tej czynności odkurzacz piorący, dzięki któremu szybko usuniemy zabrudzenia bez nadmiernego wysiłku, a dywan będzie estetycznie wyglądał przynajmniej przez kilka tygodni. Dzięki niemu wykonanie tej czynności jest niezwykle łatwe, gdyż zawiera on dwa pojemniki. Jeden na wodę ze środkiem piorącym, a drugi na brud. Trudnością może być tylko dobranie odpowiedniego środka i zastosowanie odpowiedniej jego ilości.

Pierwszą czynnością po odkurzeniu śmieci lub wytrzepaniu dywanu jest nałożenie detergentu na jego powietrznię i pozostawienie na kilka minut. Następnie pierzemy go przy użyciu odkurzacza, który, wytwarzając odpowiednie ciśnienie wody, usuwa nawet najtrudniejszy do usunięcia brud. Czynność tę należy wykonywać regularnie, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci i zwierzęta. Skuteczność odkurzacza zależy od jego siły i mocy oraz wielkości. Wysokiej klasy urządzenie piorące pozwoli utrzymać dywan w czystości, co jest szczególnie istotne tam, gdzie mieszkają małe dzieci i alergicy. Przed zakupem odkurzacza warto sprawdzić dostępność części zamiennych, które w trakcie jego pracy szybko ulegają zużyciu.

Wynajęcie profesjonalnej firmy do prania dywanu

Optymalnym sposobem wyczyszczenia dywanu jest wynajęcie do tego celu profesjonalnej firmy. Gromadzący się w dywanie kurz, bakterie, brud oraz różne alergeny można skutecznie usunąć tylko dzięki profesjonalnym środkom czyszczącym i dezynfekującym. Jest to najskuteczniejszy sposób zapewnienia estetycznego i atrakcyjnego na długi czas wyglądu dywanu bez plam. Profesjonalne firmy pozbędą się nawet najbardziej uciążliwych zapachów, szczególnie jeśli w domu obecne są zwierzęta. Dzięki nim dywan będzie cieszył mieszkańców świeżością i estetycznym wyglądem przez wiele lat.

Firma piorąca dywany Wrocław

Profesjonalne pranie dywanów we Wrocławiu wykonuje firma RoyalMaids.

Telefon: +48 694 674 076
E-mail :m.walkowicz@royalmaids.pl