Jak wygląda wyjazd za granicę do pracy?

W zależności od wybranego kierunku wyjazdu konieczne jest zgromadzenie konkretnych dokumentów. Należy pamiętać, że nie wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej otwarły rynek pracy dla Polaków. Chcąc podjąć pracę m.in. w Danii, Francji, Belgii, Holandii, Austrii czy Norwegi konieczne jest uzyskanie specjalnego zezwolenia, które bardzo często jest czasowe. W związku z tym przed wyjazdem za granicę na dłuższy okres koniecznie należy poznać przepisy związane z rejestracją i ubezpieczeniami społecznymi, zadbać o ważność dokumentów tożsamości- dowodu i paszportu oraz wyrobić, jeśli jest taka konieczność, kartę ubezpieczenia zdrowotnego.

Dobrym pomysłem jest również, aby przed wyjazdem podpisać z pracodawcą umowę wstępną, która zagwarantuje nam, że uzyskamy daną posadę. Korzystając z usług pośrednika przy szukaniu pracy w pierwszej kolejności należy sprawdzić jego wiarygodność i poszukać wszelkich opinii i informacji np. na forach internetowych. Zyskamy przez to pewność co do rzetelności ofert. Warto również wiedzieć, że w Polsce pośrednictwo pracy jest bezpłatne, a w sytuacji gdy firma żąda od nas opłaty robi to całkowicie bezpodstawnie.

Na wyjazd koniecznie przygotujmy i weźmy razem ze sobą odpowiednią ilość gotówki lub kartę kredytową, międzynarodowe prawo jazdy oraz dokumenty typu akt urodzenia. Dobrze mieć także zapisane numery telefonów do ambasad polskich wraz z ich adresami.

Miejsce zamieszkania

Pracodawcy zwłaszcza jeśli odnosi się to do sezonowej pracy oferują miejsce noclegu oraz wyżywienie, dzięki temu wszyscy zainteresowani nie muszą martwić się o zakwaterowanie. Warto jednak rozeznać się czy w miejscu pracy znajdują się jakieś motele, w których ewentualnie możliwe będzie wykupienie noclegu. Niekiedy zdarza się, że warunki jakie oferuje pracodawca są dla niektórych zbyt ograniczające. W przypadku wyjazdu na znacznie dłuższy czas pracodawcy bardzo często oferują pomoc w znalezieniu lokum na stałe. Jest to niezwykle pomocne zwłaszcza gdy nie znamy miasta, w którym pragniemy podjąć pracę.

W przypadku osób wykonujących wysoko wykwalifikowane zawody, jak np. lekarza, nie trzeba obawiać się o trudności ze znalezieniem noclegu. Niektóre firmy proponują nawet pomoc w znalezieniu odpowiedniego mieszkania dla lekarza i jego rodziny – wszystko po to by zachęcić specjalistę do wyjazdu za granicę.

praca lekarzWyjeżdżając z rodziną koniecznie należy zdobyć jak najwięcej informacji na temat danego kraju – jak funkcjonują szkoły i czy są szansę na znalezienie pracy przez partnera lub partnerkę. Również w tym zakresie pomagają specjaliści z agencji zatrudnienia dla lekarzy.

Transport za granicę

Decydując się na wyjazd na znacznie dłuższy czas konieczne jest dokładne przemyślenie transportu niezbędnych rzeczy. Najlepiej w tym celu skorzystać z oferty zaufanego przewoźnika lub wybrać firmę logistyczną, która dowiezie nasze rzeczy na miejsce. W przypadku wyjazdu w pojedynkę dobrym pomysłem jest przejazd własnym samochodem osobowym. Nie warto korzystać z usług obcych osób którzy proponują transport własnym pojazdem. Decydując się na przejazd autobusem, pociągiem czy samolotem koniecznie weźmy pod uwagę wagę bagażu, gdyż jej przekroczenie może skutkować koniecznością opłacenia dodatkowej kary.

Znajomość języka obcego

Decydując się na wyjazd do pracy za granicę, zwłaszcza jeśli planujemy pozostać tam przez dłuższy czas dobrym pomysłem jest rozpoczęcie nauki obowiązującego języka. Dzięki temu łatwiejsze będzie porozumiewanie się z innymi współpracownikami, a także znacznie łatwiej będzie można załatwiać codzienne czynności prywatne. Język angielski jest językiem uniwersalnym, warto jednak pamiętać, że nie wszyscy go znają. Nauka podstawowych zwrotów nie zajmie dużo czasu a znacznie poprawi komfort codziennego życia. Szukając ogłoszenia odnośnie pracy koniecznie należy przeczytać dokładnie czy istnieją jakieś wymagania odnośnie języka. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej wyselekcjonować interesujące nas oferty. W przypadku wyspecjalizowanych firm, jak np. Paragona lekarz, który chce wyjechać za granicę może liczyć na wsparcie w nauce języków.


Szukasz oferty pracy za granicą? Sprawdź co oferuje Paragona.