Od pewnego czasu w wielu punktach naszego miasta można spotkać defibrylatory AED, oznakowane specjalnym symbolem.
Defibrylator AED
– czyli Automated External Defibrillator – automatyczny defibrylator zewnętrzny to urządzenie, które do tej pory spotykało się raczej w szpitalach, przychodniach bądź w wyposażeniu karetek. Są to mniejsze, przenośne defibrylatory, które przez podłączenie elektrod do klatki piersiowej chorego analizują rytm serca i określają, czy potrzebna jest defibrylacja. Defibrylacja to zabieg polegający na wypuszczeniu impulsu elektrycznego, który może pobudzić zatrzymane krążenie.
Urządzenie może być używane przez osoby z wykształceniem medycznym lub bez niego, szczególnie te, które ukończyły odpowiednie szkolenie i wiedzą, jak pracuje defibrylator AED. Badania potwierdzają, że wczesne użycie defibrylatora (pierwsze trzy minuty od zatrzymania krążenia) zwiększa wskaźnik przeżycia nawet o 75%.
Korzystanie z defibrylatora
– opiera się na podążaniu za komendami głosowymi płynącymi z urządzenia. Dlatego nawet zupełny laik, jeśli zdoła opanować stres i drżące ręce, poradzi sobie z obsługą. Nie zawsze wykonanie defibrylacji jest konieczne, toteż urządzenie najpierw wskaże, jakie czynności wykonać – sprawdzić oddech pacjenta, wyczuwalność pulsu. Być może będzie konieczne zastosowanie RKO, czyli resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zwanej popularnie „sztucznym oddychaniem” – komendy defibrylatora wspierają rysunki, wskazujące, jak poprawnie przeprowadzić reanimację i uratować czyjeś życie.
Defibrylatory we Wrocławiu
W niektórych zakładach pracy lub biurach dostępne są w godzinach otwarcia defibrylatory. Podobnie w sklepach czy centrach usługowych – są one dostępne w godzinach otwarcia obiektu. Całodobowe przenośne urządzenia znajdują się również w niektórych wrocławskich szpitalach, np. na Rydygiera, lub przychodniach, np. na Ziębickiej. Całodobowy defibrylator AED znajduje się również na dworcu głównym PKP. Urządzenia znajdują się w zabezpieczonych skrzynkach, w ogólnodostępnych miejscach. Opatrzone są symbolem: białe serce z małą błyskawicą na zielonym tle. Czasem na symbolu znajdują się litery AED albo cały napis: Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny.
Kiedy wprowadzano defibrylatory do ogólnodostępnej przestrzeni, w mediach można było napotkać materiały – filmy, artykuły, zdjęcia – z kampanii towarzyszącej przedsięwzięciu. Słusznie podkreśla się w nich, że szybka, sprawna interwencja zanim jeszcze pojawi się karetka, może uratować niejedno życie.