Brama jest niezwykle ważnym elementem ogrodzenia, dlatego powinna tworzyć z nim spójną stylistycznie całość. Istotnym jej zadaniem jest zapewnienie funkcjonalności, wygody użytkowania i bezpieczeństwa mieszkańcom posesji. Rynek oferuje bramy przesuwne lub dwuskrzydłowe z automatem lub bez niego. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego przed wyborem tej właściwej dla nas opcji, warto poznać plusy i minusy obu rozwiązań.
Wady i zalety bramy przesuwnej do ogrodzenia frontowego
Brama przesuwna jest popularną i wygodną formą wjazdu na posesję, szczególnie w przypadku niewielkich działek, gdzie nie ma miejsca na montaż i funkcjonowanie bramy dwuskrzydłowej. Przesuwa się ona po wewnętrznej stronie, nie zajmując praktycznie miejsca na posesji. Montaż takiego wjazdu jest idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie wygodę i niebanalny design. Tego rodzaju wjazd może być zaopatrzony w automat do bram bądź wymagać otwierania i zamykania manualnego przy użyciu siły mięśni.
Konstrukcja bramy pozwala zawiesić ją ponad gruntem, co umożliwia płynny ruch na zamontowanym na fundamencie systemie jezdnym, nie stykającym się bezpośrednio podłożem, co pozwala z kolei na utrzymanie go w czystości przy różnych warunkach pogodowych. Zbierające się w nim liście, śnieg lub kamienie mogłyby utrudniać przesuwanie się bramy. Solidnie wykonana, zaopatrzona w certyfikat bezpieczeństwa CE, wykonana z solidnych, wysokiej jakości materiałów zapewni bezpieczne i długoletnie użytkowanie, bez konieczności napraw i konserwacji. Poza tym producenci, zaopatrując rynek w bramy prezentujące różne style, umożliwią dopasowanie ich do różnych aranżacji nieruchomości tak, by stanowiły wraz z ogrodzeniem i architekturą budynku spójną stylistycznie całość.
Wyposażenie wjazdowych bram przesuwnych automatycznych w system wspomagania zasilania umożliwi funkcjonowanie bramy w momentach jego przerw. Dzięki ograniczonej ilości miejsca zajmowanego przez system przesuwny brama może mieć dowolną długość. Poza tym może być wyposażona w zestaw zasilania słonecznego, co pozwoli na zamontowanie jej w miejscach, w których nie ma dostępu do stałego źródła zasilania. Wadą bramy przesuwnej jest to, że może być zamontowana tylko na szerokich posesjach. Pięciometrowa brama będzie wymagała dodatkowych pięciu metrów potrzebnych dla sprawnego działania. Cena bram przesuwnych z napędem automatycznym jest zdecydowanie wyższa od tych manualnych.
Wady i zalety bramy dwuskrzydłowej do ogrodzenia frontowego
Bramy dwuskrzydłowe mogą być montowane na węższych posesjach, ale odpowiednio głębokich, pozwalających na jej otwieranie i zamykanie. Jest to zdecydowanie tańsza opcja, zwłaszcza jeśli nie jest zaopatrzona w automat i wymaga ręcznego obsługiwania. Brama dwuskrzydłowa może być zaopatrzona w system automatycznego otwierania i zamykania, co znacznie ułatwia jej użytkowanie. Spiesząc się do pracy, nie musimy zamykać bramy, używając siły rąk. Automat zamknie bramę nawet wtedy, gdy będziemy poza posesją. Klasyczną bramę dwuskrzydłową zdecydowanie łatwiej otworzyć przy użyciu rąk niż tę przesuwną, która zwykle jest znacznie cięższa.
Wysokiej jakości tego typu produkty, wykonane z solidnych materiałów posiadają certyfikat CE, który jest informacją od producenta o tym, że wyrób spełnia wymagania wszystkich dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa użytkowania. Rynek oferuje bramy dwuskrzydłowe, stylistycznie dopasowane do różnych stylów aranżacji posesji, co umożliwia stworzenie spójnej całości z aranżacją posesji. Bramy klasyczne, nowoczesne lub panelowe dwuskrzydłowe doskonale wkomponują się w koncepcję aranżacji całej posiadłości. Wadą jej jest konieczność posiadania posesji o odpowiedniej głębokości. Skrzydła mogą się otwierać pod wpływem silnego wiatru, jeśli nie mają zabezpieczeń w postaci rygli. Poza tym uniemożliwia ona parkowanie auta blisko bramy. Zimą koniecznością jest odśnieżanie podjazdu, by umożliwić jej otwarcie.
Wybór odpowiedniej bramy przesuwnej czy dwuskrzydłowej zależy od wielu indywidualnych czynników, związanych z wielkością i kształtem posesji, zasobami finansowymi klienta oraz jego oczekiwaniami.