Urlop w Czechach – Wybierz się na tanie wakacje

Planując swój urlop wypoczynkowy zazwyczaj stawiamy na kierunki tropikalne, Grecję czy Włochy. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba jechać w te kraje, aby świetnie spędzić czas.

Udany urlop można spędzić niedaleko Polski – w Czechach. Zróżnicowany pod względem kulturowym, a także architektonicznym kraj od lat przyciąga polskich turystów swoimi zabytkami i malowniczymi krajobrazami.

Obecnie na ternie Czech znajduje się nieco ponad 100 zamków, które zostały udostępnione do zwiedzania dla turystów. Niektóre pałace posiadają również przewodniki w języku polskim – zwłaszcza te znajdujące się tuż przy granicy polsko-czeskiej. Czechy, a zwłaszcza północna część tego kraju, jest powszechnie uważana za zagłębie interesujących pod względem architektonicznym pałaców. Planując urlop w Czechach można zobaczyć nie tylko zamki, ale także rozkoszować się niezapomnianymi widokami oraz regionalnymi potrawami. Co warto zobaczyć w Czechach?

Zamek w Nachodzie na skalistym wzgórzu

Rozległy kompleks zamkowy w stylu gotyckim w Nachodzie powstał w XIII wieku. Bardzo szybko został jednak przebudowany przez włoskich architektów w XVI oraz XVII wieku na styl renesansowy. Zamek w Nachodzie jest uznawany przez Czechów za zabytek kultury narodowej. Nic w tym dziwnego, ponieważ w jego wnętrzach można obejrzeć cenne zbiory gobelinów flamandzkich, bogatą bibliotekę zamkową, a także galerię obrazów.

Odwiedzający mogą bez problemu zobaczyć całe wnętrze zamku, wraz z umeblowanymi komnatami. Do zwiedzania udostępniono również wieżę zamkową, stanowiącą doskonały punkt widokowy na malowniczą okolicę. Oprócz tego na terenie kompleksu znajduje się park w stylu francuskim, gdzie uwagę przykuwają egzotyczne drzewa.

Zamek w Nachodzie znajduje się niedaleko Skalnego Miasta, dzięki czemu osoby uwielbiające piesze wycieczki po ustępach skalnych na pewno będą się świetnie bawić. W Skalnym Mieście można również odpocząć nad pięknym jeziorem.

Pałac Pardubice – renesansowa budowla blisko serca miasta

Pałac w Pardubicach wybudowany niedaleko starej części miasta o tej samej nazwie. Powszechnie zamek jest uważany za jeden z wyjątkowych zamków w Europie Środkowej ze względu na swoją powierzchnię.

Zwiedzając pałac Pardubice warto mieć świadomość, że jego obecne usytuowanie jest wynikiem przebudowy po wojnach husyckich. Wcześniej na jego miejscu, w XIII wieku stał zamek na wodzie. Dopiero po latach dobudowano kamienne mury obronne wraz z wieżami narożnymi. Pozostałości w dalszym ciągu znajdują się terenie zamku i każdy odwiedzający może je zobaczyć.

Największa przebudowa pałacu w Pardubicach miała miejsce na przełomie XV i XVI wieku. Zamek został zmieniona na renesansowy pałac z czterema skrzydłami. Ród Pernsztejnów dobudował również umocnienia, które zostały uznane z jedno z największych osiągnięć późnogotyckiej techniki budowlanej.

Aktualnie zamek w Pardubicach jest siedzibą Muzeum Wschodnioczeskiego.

Pałac Nove Hrady – czeski Wersal

Pałac Nove Hrady wyróżnia się na tle innych czeskich zamków tym, że został on wybudowany w stylu rokoko w XVIII wieku. Dzięki temu jest określany mianem czeskiego Wersalu. I nic w tym dziwnego – charakterystyczny układ architektoniczny i ozdobne elementy pałacu w stylu francuskich letnich rezydencji po dzień dzisiejszy przyciągają turystów.

W zamku znajduje się wystawa historycznych mebli, charakterystycznych dla wieku XVIII. Największe wrażenie robi jednak ogród w stylu francuskim, po którym spacery są czystą przyjemnością.

W wyborze odpowiedniej destynacji pomoże Ci strona https://castlesandpalaces.eu/pl

 

Urlop w Czechach – co jest tutaj najlepsze?

Czechy to najbardziej zróżnicowany region w całej Europie Środkowej. Odwiedzając państwo możemy spodziewać się bogatej kultury i interesującej architektury. Do tego wszystkiego należy dołączyć przyjaznych i otwartych mieszkańców oraz interesującą kuchnię. Trudno jednoznacznie określić, jaki region Czech warto wybrać na urlop wypoczynkowy. Może to być rejon północny, znajdujący się bliżej granicy polsko-czeskiej, jak i wschodni z wieloma zamkami w stylu barokowym. Interesujące w Czechach będą również same miasta – zadbane, zabytkowe i pełne wąskich, klimatycznych uliczek.

Planując urlop warto zrezygnować z tropikalnych kierunków, greckiej przestrzeni czy włoskiej kuchni, a przyjechać do Czech. Praga oraz inne zabytkowe miasta wraz z zamkami i pałacami z pewnością stanowią interesującą rozrywkę, sprzyjającą wypoczynkowi.