Odpowiednie zachowanie przy stole powinno być dopasowane do konkretnej sytuacji oraz do standardu restauracji. Inne zasady będą obowiązywać w barze szybkiej obsługi, a zupełnie inne w ekskluzywnej restauracji. Podobnie jest z sytuacjami biznesowymi oraz rodzinnymi i prywatnymi. Jak zachować się przy stole w restauracji i jakich zasad koniecznie trzeba przestrzegać? Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez klientów w takich miejscach i na co wypada szczególnie uważać? Podpowiadamy, jakie zasady savoir-vivre obowiązują przy restauracyjnym stoliku.
Zachowanie dopasowane do konkretnej okazji i towarzystwa
To, jak należy zachowywać się podczas wizyty w restauracji, w dużym stopniu zależy od tego, z kim się tam udajemy oraz z jakiej okazji. W przypadku wyjścia w rodzinnym gronie można postawić na nieco luźniejsze zachowanie. Przed rozpoczęciem zamawiania jedzenia warto poczekać, aż wszyscy uczestnicy dotrą i zasiądą do stołu. Czas oczekiwania na współtowarzyszy posiłku warto urozmaicić sobie luźną rozmową, która na pewno przyczyni się do zacieśnienia rodzinnych więzów i pogłębienia relacji między krewnymi.
W dobrym tonie będzie pozostawienie swojego telefonu z boku, najlepiej w kieszeni lub w torebce, aby nam nie przeszkadzał podczas wspólnego posiłku w restauracji razem z rodziną. W trakcie uroczystości z okazji urodzin, imienin lub rocznicy ślubu warto powiedzieć kilka miłych słów i wznieść toast za osoby obchodzące święto. Serwetkę, która znajduje się obok talerza w każdej ekskluzywnej restauracji, należy położyć sobie na kolanach.
W przypadku obiadu służbowego w restauracji zasady są nieco sztywniejsze. Eleganckie posiłki biznesowe w wykwintnym lokalu wymagają formalnego stroju dopasowanego do wagi podejmowanego spotkania: w przypadku lunchu może być to strój typu smart casual, a podczas eleganckiej kolacji z ważnym kontrahentem sprawdzi się klasyczny garnitur damski lub męski lub klasyczna garsonka o eleganckim kroju i stonowanym kolorze.
Warto zwrócić uwagę na to, aby wszyscy uczestnicy posiłku zamówili taką samą liczbę dań, ponieważ pozwoli to uniknąć krępujących sytuacji związanych ze spożywaniem jedzenia tylko przez jedną osobę. Rozmowę należy prowadzić między daniami, a w trakcie posiłku warto zachować milczenie. Serwetka, podobnie jak w przypadku kolacji rodzinnej, powinna zostać rozłożona na kolanach, a na czas chwilowego opuszczenia stolika należy położyć ją na krześle. Jedzenie należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy wszyscy otrzymają swoje dania.
Błędy i wpadki popełniane w restauracjach najczęściej
Jednym z najczęstszych błędów w kwestii odpowiedniego zachowania w restauracji jest kwestia uregulowania rachunku. Zasady wskazują na to, że płacić powinien ten, kto zapraszał. W przypadku spotkań biznesowych będzie to na przykład dyrektor lub przedstawiciel firmy, który zaprosił na spotkanie klienta bądź kontrahenta. Z kolei w przypadku wyjścia towarzyskiego do restauracji zapłacić powinna ta osoba, która wyszła z inicjatywą spotkania, bez względu na płeć. Na tym polu niestety często dochodzi do nieporozumień między gośćmi, co wprawia zarówno ich samych, jak i obsługę w zakłopotanie.
Wśród bardzo popularnych błędów należy wymienić również przerwy na papierosa zamiast na rozmowę w trakcie oczekiwania na kolejne dania, a także sięganie po telefon podczas siedzenia przy stole. Bardzo niekulturalne jest zarówno odpisywanie na wiadomości tekstowe, jak i prowadzenie rozmowy przy stole.
Częstym błędem w eleganckich i ekskluzywnych restauracjach jest używanie niewłaściwych sztućców oraz złe układanie ich na talerzu: raz użyte sztućce powinny już na nim pozostać i nie należy odkładać ich na stół, aby nie robić bałaganu. Warto pamiętać, że widelec na godzinie ósmej, a nóż na godzinie czwartej oznaczają przerwę od posiłku, a z kolei sztućce, których rękojeści wskazują godzinę siedemnastą dwadzieścia, informują kelnera o zakończeniu posiłku.