Wynik badań radiologicznych a rehabilitacja

Diagnostyka obrazowa m.in. badania RTG to niezbędny element w pracy każdego fizjoterapeuty. Pozwala postawić odpowiednią i trafną diagnozę, dobrać odpowiednie narzędzia terapii, i w końcu zwiększa szansę efektywności prowadzonego leczenia.

Wywiad z pacjentem i testy kliniczne dostarczają lekarzowi niezbędnej wiedzy, jednak to badanie RTG, jasno przedstawia kondycję pacjenta i wyraźnie wskazuje na problem, z którym się boryka.

Zastosowanie badań radiologicznych w fizjoterapii

badanie radiologiczne w fizjoterapii

Badanie radiologiczne to metoda obrazowania, która pomaga uzyskać fizjoterapeutom istotne informacje o stanie zdrowia pacjenta i problemach, z którymi się zgłosił. To podstawa trafnej diagnostyki i niezbędne uzupełnienie wywiadu. Badanie radiologiczne jest wiarygodną podstawą do rozpoczęcia idealnie dopasowanej do pacjenta terapii.

Fizjoterapeuci opierają terapię pacjenta na licznych badaniach RTG, m.in.:

– RTG kończyn,

– RTG kręgosłupa szyjnego,

– RTG kręgosłupa piersiowego,

– RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego.

Badanie rentgenowskie pozwala tak naprawdę prześwietlić każdą część ciała. W wielu przypadkach jest ono wykonywane jest badanie rutynowe w celu wykrycia chorób. Bywa również zlecane po zakończonej terapii w celu ustalenia powodzenia zastosowanych środków. RTG ma szczególne znaczenie w kontroli układu kostnego, gdyż pomaga wykryć nawet najmniejsze zmiany zwyrodnieniowe, które w początkowym stadium mogą nie dawać wyraźnych objawów.

Badanie służy precyzyjnej ocenie stopnia urazów, zlokalizowania stanów zapalnych, potwierdzenia wad rozwojowych lub zwyrodnieniowych, oceny wad postawy, czy też zmian pourazowych. Warto podkreślić, iż dobry fizjoterapeuta nigdy nie podejmie się postawienia diagnozy, a tym bardziej rozpoczęcia terapii, bez wykonanych badań obrazowych, głównie badania RTG.

Czy RTG jest szkodliwe?

rola rtg w fizjoterapiiBadanie rentgenowskie nie jest szkodliwe dla zdrowia człowieka, pod warunkiem nie wykonywania go zbyt często. Przyjęta podczas pojedynczego badania dawka promieniowania jest bardzo mała i nie niesie za sobą konsekwencji.

Nie należy jednak naświetlać się bez zbędnej konieczności i powielać badania więcej niż dwa razy w roku. Wykluczone jest wykonywanie prześwietlenia u kobiet w ciąży. Samo badanie jest zupełnie bezbolesne i trwa krótko. RTG najczęściej nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowywania się do badania.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty?

Pierwsza wizyta może mieć kluczowe znaczenie, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania pacjenta. Co ze sobą zabrać? Podczas pierwszego spotkania, fizjoterapeuta przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad i wykona badanie funkcjonalne. Wiele osób pomija przedstawienie fizjoterapeucie aktualnych wyników badań, w tym zdjęć RTG. Tymczasem ma to kluczowe znaczenie w diagnostyce, a następnie opracowaniu planu terapii.

Pacjenci, którzy nie posiadają żadnych badań, powinni poinformować specjalistę o wszystkich niepokojących dolegliwościach i spostrzeżeniach, nawet jeśli te, z pozoru mogą wydawać się błahe. Bardzo często powstałe dolegliwości bólowe wynikają z czynników, których pacjent może nawet nie brać pod uwagę. Otrzymanie jak największej ilości informacji pozwoli fizjoterapeucie postawić diagnozę i ewentualnie podjąć decyzję o zasięgnięciu konsultacji u innych specjalistów, którzy następnie zlecą wykonanie badania RTG.

Profesjonalną pomoc w zakresie fizjoterapii oferuje Grzegorz Tokarczyk z Global Therapy.