Dobry gabinet fizjoterapeutyczny potrafi udzielić pomocy z zakresu usprawniania bądź przywracania sprawności ruchowej pacjentom po różnych przejściach i z różnymi problemami.
Wbrew błędnemu przekonaniu fizjoterapeuta nie specjalizuje się wyłącznie w pracy ze sportowcami czy osobami po poważnych urazach – leczenie w gabinecie fizjoterapeutycznym może być korzystne nawet dla osób spędzających cały dzień w pracy za biurkiem czy dla dzieci, które z różnych przyczyn wymagają rehabilitacji i pomocy w rozwijaniu podstawowych funkcji motorycznych.
Co powinno znaleźć się w dobrze wyposażonym gabinecie fizjoterapeuty?
Podstawowy sprzęt fizjoterapeutyczny
Trudno wyobrazić sobie działanie fizjoterapeuty i pracę z pacjentem bez dostępu do dedykowanego stołu lub kozetki do masażu. To właśnie w pozycji leżącej na kozetce fizjoterapeuta jest często w stanie ocenić formę swojego pacjenta, znaleźć punkty bólowe, wykonać masaż głębszych partii mięśniowych i ulżyć pacjentowi w bólu, jednocześnie eliminując pewne przyczyny odczuwanych dolegliwości.
Kozetki i stoły do masażu wykorzystywane w gabinetach fizjoterapeutycznych wykorzystywane są też do pracy w pozycji siedzącej oraz przystosowane do działania na konkretnych obszarach ciała dzięki możliwości regulacji poszczególnych segmentów stołu.
Korzystając ze stołu do masażu, fizjoterapeuci są w stanie przeprowadzić wiele działań i pomóc wielu pacjentom, jednak dobry gabinet fizjoterapeutyczny powinien oferować coś więcej niż jedynie stół do masażu. Z tego też względu w ofertach specjalistycznych sklepów medycznych coraz częściej spotyka się cały szereg akcesoriów do fizykoterapii dedykowanych do skutecznej pracy fizjoterapeutycznej. Jednym z takich sprzętów są zyskujące na popularności lampy Sollux.
Lampy są przeznaczone do zabiegów ciepłolecznictwa i światłolecznictwa emitują światło podczerwone IR oraz światło widzialne o maksymalnej długości fali 1400 nm i zależnie od zastosowanego filtra (najczęściej w kolorze czerwonym i niebieskim) mogą dodatkowo zatrzymywać ciepło lub przepuszczać określone długości fali światła dla konkretnego efektu leczniczego.
Sprzęty rehabilitacyjne, na które warto zwrócić uwagę
Wybierając gabinet fizjoterapeutyczny zawsze warto skonsultować ze specjalistą objawy, jakie mają być leczone z pomocą fizjoterapii oraz wszystkie dostępne możliwości ich leczenia wykonywane w gabinecie.
Dobrze wyposażone placówki fizjoterapeutyczne są co do zasady zdolne zaproponować znacznie szerszy wachlarz ćwiczeń i sposobów leczenia dolegliwości fizycznych, niż gabinety posiadające jedynie podstawowe wyposażenie fizjoterapeutyczne.
Z tego też powodu zawsze warto stawiać raczej na w pełni wyposażone gabinety. Co poza sprzętem podstawowym można w nich spotkać?
Sprzęt do elektroterapii
Wykorzystanie prądu o określonej częstotliwości jest w fizjoterapii znane od dawna i cenione za swoją skuteczność w leczeniu różnych dolegliwości. Elektroterapia wykorzystuje prąd stały oraz prądy impulsowe o małej i średniej częstotliwości, które podaje się w leczonym miejscu z pomocą dostosowanych do tego aparatów do elektroterapii.
Podawany w tej formie prąd:
- ma działanie przeciwbólowe,
- zmniejsza napięcie mięśniowe,
- poprawia ukrwienie,
- przyspiesza procesy regeneracji tkanek,
- a jednocześnie przyspiesza wchłanianie się obrzęków.
Wyposażenie do kinezyterapii
Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem to dobry sposób na poradzenie sobie z wieloma dolegliwościami bólowymi i przywrócenie sprawności ruchowej stawów i mięśni po urazach. W ramach tej formy fizjoterapii wykorzystać można między innymi sprzęt do terapii w podwieszeniu, której celem jest odciążenie pacjenta i zmniejszenie obciążenia stawów i mięśni.
W gabinecie wykonującym kinezyterapię powinny znaleźć się miedzy innymi UGUL (Uniwerslany Gabinet Usprawniania Leczniczego) – specjalna kabina do zawieszeń wraz z niezbędnym wyposażeniem. Innym sprzętem stosowanym powszechnie w kinezyterapii są rotory rehabilitacyjne elektryczne (przypominające rowery stacjonarne) oraz mechaniczne, które wykorzystują ruch rotacyjny wpływający na poprawę motoryki i wzmocnienie mięśni.
Fizjoterapia dla dzieci
Nie każdy fizjoterapeuta specjalizuje się w leczeniu motoryki u dzieci, ale ci którzy oferują w swoim gabinecie pomoc dla najmłodszych powinni dysponować sprzętem dostosowanym do opieki nad wciąż rozwijającymi się pacjentami.
Dobrymi elementami wyposażenia gabinetu fizjoterapeuty dziecięcego będą przede wszystkim sprzęty do integracji sensorycznej dla dzieci pobudzające układ nerwowy. Do integracji sensorycznej wykorzystuje się przedmioty o różnych fakturach a także ćwiczenia wymuszające utrzymanie równowagi, zmianę położenia czy balansowanie (np. deskorolki, równoważnie, hamaki). Dobrym pomysłem w gabinecie fizjoterapeuty obsługującego najmłodszych pacjentów będzie także suchy basen wypełniony piłkami, gąbką lub innymi materiałami do integracji sensorycznej.