Wybierz odpowiednią dla siebie umowę. Umowa o pracę czy kontrakt b2b?

W niektórych branżach — na przykład IT, większość pracowników staje w końcu przed dylematem czy wybrać pracę na podstawie tradycyjnej umowy, czy podjąć ją na podstawie b2b. Najlepiej wiedzą o tym ci programiści, którzy zatrudnienia szukają w dużych miastach, na przykład we Wrocławiu. Tam podobne podejście jest bowiem powszechne. I choć oczywiście problem ten dotyczy nie tylko programistów i szeroko pojętego IT, to w tej branży jest jednak najczęstszy. Zanim podejmie się decyzję odnośnie do formy współpracy, warto zatem przemyśleć plusy i minusy obydwu rozwiązań, by w konsekwencji zdecydować mądrze i w dłuższej perspektywie — jak najkorzystniej.

Opcja numer jeden — umowa o pracę

Wybierając współpracę na podstawie umowy o pracę, decydujemy się niejako na klasyczną i standardową formę zatrudnienia. W jej ramach mamy więc do czynienia nie tylko z pełnym zakresem naszych praw, ale i obowiązków, które nakłada na nas pracodawca. To, czym się zajmujemy i jak to robimy, podlega bowiem Kodeksowi Pracy. Za wykonywane obowiązki otrzymujemy oczywiście comiesięczną pensję, o ile ustalenia nie mówią inaczej.

Ogólnie rzecz biorąc, umowa o pracę niesie ze sobą szereg korzyści. Główną jej zaletą jest jednak fakt, że jako pracownik możemy bez większych ograniczeń korzystać ze wszystkich przysługujących nam uprawnień. A to oznacza, że mamy prawy wykorzystać urlop wypoczynkowy, iść na urlop macierzyński lub w nagłej potrzebie wziąć nawet wolne na żądanie. Co więcej, nasz pracodawca zobowiązany jest do opłacania na naszą rzecz wszystkich składek — emerytalnych, rentowych, zdrowotnych etc.  Nie musimy więc martwić się o odkładanie zaskórniaków na przyszłość, ani o możliwość wizyty u lekarza specjalisty. Tego typu umowa chroni nas również przed jej rozwiązaniem. Rzecz jasna jest to możliwe, jednak nie takie proste. Mamy również gwarancję przynajmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Z kolei wśród minusów, które dotyczą umowy o pracę bezapelacyjnie prym wiedzie ściśle określone miejsce wykonywania obowiązków i sztywny czas pracy. Fakt, że musimy wypełniać polecenia przełożonego ( czasami nawet absurdalne ) wielu osobom również sprawia niemały problem. Co więcej, niezależnie od tego, czy zakres naszej pracy jest minimalny, czy też przeciążony — nie możemy powierzyć jej wykonania innej osobie. W przypadku zbyt wielu obowiązków pozostaje nam zgłosić to szefowi lub umówić się z nim na płatne nadgodziny.

Opcja numer dwa — kontrakt b2b

Działalność gospodarcza, a w konsekwencji współpraca na zasadzie b2b, to dość sporo korzyści. Zanim jednak przejdziemy do plusów i minusów — trochę formalności. Czym jest własna firma? Jak się ją zakłada?
Otóż działalność gospodarcza, to po prostu praca na własny rachunek. Co więcej, obecny system wprowadził wiele ułatwień dla początkujących przedsiębiorców. Mogą oni bowiem skorzystać nie tylko z półrocznego zwolnienia z opłacania składek, ale i dwuletnich składek preferencyjnych.

Co do zalet własnej firmy — są to przede wszystkim korzyści finansowe. W porównaniu do zwykłej umowy, pracownik IT w takim przypadku dostaje bowiem więcej pieniędzy „na rękę”.  Co więcej, pracodawca wcale na tym nie traci. Ponosi nawet mniejsze koszty, bo ma możliwość odliczenia podatku VAT od wystawionych faktur. Z kolei minusami własnej działalności są z pewnością kwestie związane z „papierologią”. Co więcej, na naszej głowie są też sprawy związane z opłacaniem składek. Nie wspominając nawet o wypracowaniu w sobie poczucia obowiązku i systematyczności, gdy nikt tak naprawdę nas nie kontroluje.

praca dla informatyka wrocław

Poszukiwania pracy w branży IT we Wrocławiu

Kiedy wiemy już na jaką formę współpracy w branży IT możemy liczyć i która bardziej nam odpowiada, pozostaje kwestia znalezienia odpowiednich pracodawców. W sieci funkcjonuje strona
www.hrgorecruitment.pl, gdzie podejmuje się działania w zakresie HR branży IT. W Polsce wskazana agencja koncentruje się na rekrutowaniu pracowników IT we wspomnianym już Wrocławiu. Korzystając z jej usług mamy zatem szansę znalezienia odpowiedniego i zaufanego pracodawcy czy współpracownika.