Urządź taras zgodnie z planem

Kamienne tarasy zachwycają swoją estetyką. Mogą stanowić uzupełnienie stylistyki domu lub jej złagodzenie czy przełamanie, jeśli zastosujemy elementy kontrastowe wobec całości. Wykonane w stylu nowoczesnym lub raczej tradycyjnym stylizowanym na według wyznaczników smaku dawnych epok, tworzą niepowtarzalne miejsce spędzania czasu samotnie, przy dobrej książce i kawie, lub z przyjaciółmi i rodziną, przy wspólnym posiłku czy grach planszowych i orzeźwiającym winie. Oferowane przez producentów produkty do wykończenia tarasów są niezwykle zróżnicowane – bez trudu każdy znajdzie coś odpowiedniego, co pozwoli mu wykreować przestrzeń tarasu zgodnie z indywidualnym smakiem.

Taras dla wymagających

Jeśli decydujemy się na taras z kamienia, warto być na bieżąco z panującymi trendami w tej dziedzinie. Można wynająć architekta, który zaplanuje wszystko z dbałością o najmniejszy detal, ale warto samemu wiedzieć, co nam się podoba, czego oczekujemy, a co raczej nam nie odpowiada. Można szukać inspiracji, pomysłów w Internecie, w gazetach z branży czy spacerując po ulubionych osiedlach, tak by we własnym zakresie stworzyć taras marzeń. Możliwości mamy dzisiaj całkiem sporo. Warto w swoim projekcie uwzględnić także to, z jakich materiałów chcemy korzystać, trzeba więc mieć jakiekolwiek pojęcie o dostępnych rozwiązaniach. Kamień pozwala cieszyć się wybranym projektem przez wiele lat, ponieważ wykazuje bardzo dużą odporność na uszkodzenia i ścieranie. Nie poddaje się działaniu czynników zewnętrznych – zmian pogody, wilgoci, mrozu. Dodatkowo kamień nie traci nic z intensywności swoich kolorów, więc początkowy efekt utrzymuje się przez bardzo długi czas. To bardzo wygodna aranżacja, dzięki jakiej nie będziemy musieli zbyt często odkładać na naprawy czy zmianę nawierzchni.

„Wypasiony” taras

Skoro już decydujemy się na solidność, jaką zapewnia kamień, trzeba pomyśleć o względach estetycznych. Wybierając rodzaj płytek, którymi pokryjemy powierzchnię tarasu, warto wziąć pod uwagę charakter naszego domu. Czy jest utrzymany raczej w nowoczesnym stylu, czy też dominują tradycyjne rozwiązania? A może nawiązuje architektonicznie do stylu jakiejś epoki albo konkretnej części świata? Warto, żeby wybrane płytki na taras współgrały z tymi cechami, które chcemy podkreślić. W ten sposób na przykład do domu utrzymanego w rustykalnym stylu wybierzmy płytki przypominające ciepłe, pyliste piaskowce, a dla podkreślenia nowoczesnych akcentów – proste płytki stylizowane na zimny marmur. Można też oczywiście wykorzystać możliwości aranżacji tarasu odwrotnie. Jeśli na przykład odnosimy wrażenie, że bryła domu jest zbyt ostra i surowa, możemy złagodzić ten efekt, dobierając półokrągłe elementy wykończenia i ciepłe barwy.

A co powiesz na taras z kamienia?

Swoją przestrzeń warto zaaranżować w taki sposób, jaki rzeczywiście będzie nam najbardziej odpowiadał. Mamy do wykorzystania wiele ciekawych i różnorodnych materiałów wykończeniowych i budowlanych, więc jesteśmy w stanie zapewnić sobie dokładnie takie rozwiązania techniczne i estetyczne, które spełnią nasze oczekiwania co do funkcjonalności i stylu. Tarasy z kamienia świetnie się prezentują i jednocześnie są bardzo trwałe i wygodne. Wystarczy zatem zastanowić się nad tym, jaki styl i sposób ułożenia najbardziej nam się podobają, a potem zrealizować swój pomysł.