Czy kolumna do chromatografu jest droga?

201 views
0

W trakcie zajęć na studiach korzystaliśmy z chromatografu i prowadzący zawsze „straszyli” nas, żeby uważać ze sprzętem bo jest to bardzo drogie. Nikt nigdy nie powiedział ile to dokładnie, ale czy faktycznie jest to aż tak duża kwota?

zuza Changed status to publish 14 sierpnia 2023
0

Cena kolumn chromatograficznych może znacznie się różnić w zależności od typu kolumny, jej długości, średnicy, marki, dostawcy oraz zastosowania. Myślę, że uczelnie mają też jakieś zniżki na tego typu rzeczy. Mam nadzieję, że nie każą wam płacić za przypadkowe uszkodzenie takiego sprzętu. Niestety za moich czasów była to dosyć popularna praktyka.

zuza Changed status to publish 14 sierpnia 2023
0

Chromatografy oraz związane z nimi kolumny i detektory mogą być kosztownymi urządzeniami laboratoryjnymi. Koszty związane z chromatografami mogą się różnić w zależności od rodzaju chromatografii (cieczowej, gazowej), skomplikowania sprzętu, funkcji detektora oraz marki. Niemniej jednak, nie oznacza to, że używanie tych urządzeń jest nieosiągalne finansowo. Wydaje mi się, że cena kolumny chromatograficznej to koszt około kilkuset złotych.

zuza Changed status to publish 14 sierpnia 2023