Czy jeżeli biorę antybotyk, mogę napić się alkoholu?

255 views
0

Cześć, mam problem. Kilka dni temu zdiagnozowano u mnie zakażenie bakteryjne i dostałam antybiotyk na 10 dni. Problem w tym, że w tym czasie mam zaplanowane kilka spotkań z przyjaciółmi, w trakcie których pewnie będziemy pić alkohol. Czy w trakcie przyjmowania antybiotyku mogę wypić trochę alkoholu czy lepiej się wstrzymać? Czy istnieje jakieś ryzyko dla mojego zdrowia lub skuteczności leczenia? Będę wdzięczna za wszelkie informacje i rady.

zuza Changed status to publish 31 marca 2023
0

Niestety, alkohol i antybiotyki to kombinacja, która jest zwykle odradzana przez lekarzy. Powodem jest fakt, że alkohol może zmniejszyć skuteczność antybiotyku oraz zwiększyć ryzyko działań niepożądanych. Oznacza to, że pijąc alkohol, możesz zmniejszyć skuteczność leku i wydłużyć czas leczenia lub zwiększyć ryzyko działań niepożądanych. Dlatego, jeśli chcesz szybko wrócić do zdrowia, polecam wstrzymanie się od alkoholu podczas kuracji antybiotykowej. Lepiej poczekać kilka dni, aż leczenie się zakończy i cieszyć się zdrówkiem wraz z przyjaciółmi.

zuza Changed status to publish 31 marca 2023
0

Niestety, piwo czy wódka w czasie leczenia antybiotykiem nie są dobrym pomysłem. Wszystko dlatego, że antybiotyki i alkohol to dwa związki, które są trudne do przetworzenia dla naszego organizmu. Oba produkty są metabolizowane przez wątrobę, a jednoczesne ich spożywanie prowadzi do obciążenia tego narządu i zmniejszenia jego skuteczności. Co więcej, alkohol może zwiększać ryzyko działań niepożądanych, takich jak mdłości, wymioty, bóle brzucha, a nawet zwiększyć toksyczność leku. Dlatego zdecydowanie polecam wstrzymanie się od alkoholu podczas kuracji antybiotykowej.

zuza Changed status to publish 31 marca 2023