Faktura sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

Samochód to pojazd, który jest obecnie niezbędny dla większości osób, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Aktualnie osoby planujący zakup samochodu na użytek prywatny lub też na firmę, mają naprawdę wiele opcji do wyboru i mogą wybrać zarówno pojazdy używane, ale też nowe.

Warto jednak pamiętać, że sprzedaż samochodu wiąże się z koniecznością spełnienia różnego rodzaju formalności. W tym celu konieczne może być na przykład sporządzenie umowy kupna-sprzedaży, co jest potwierdzeniem zawarcia danej transakcji i wykorzystywane jest w przypadku sprzedaży prywatnego samochodu lub też przygotowanie specjalnej faktury sprzedaży samochodu, która jest niezbędna w określonych sytuacjach. Trzeba więc wiedzieć jaką fakturę wystawia się w przypadku sprzedaży samochodu, kto i kiedy musi ją wystawić, co powinna zawierać taka faktura oraz jak specjalne oprogramowanie może pomóc w procesie wystawiania faktury sprzedaży samochodu?

Jaką fakturę wystawia się w przypadku sprzedaży samochodu?

Sposobów dokumentowania sprzedaży samochodu jest kilka i warto wiedzieć, czym one się różnią, ponieważ to od nich zależy możliwość rozliczenia tego typu transakcji w firmie. Bez względu na to, jaki sposób finansowania zostanie wybrany podczas zakupu samochodu „na firmę”, czy będzie to zapłata gotówką, kredyt czy leasing, ważnym elementem jest wystawienie faktury VAT 23%. Tylko tego typu dokument sprzedaży pozwala bowiem na odliczenie podatku w związku z tym zakupem.

W praktyce oznacza to, że nabywca samochodu, który otrzyma przy zakupie fakturę VAT 23%, ma pełne prawo do odliczenia podatku VAT z tej faktury. W przypadku samochodów osobowych zwykle można odliczyć 50% VAT, ponieważ druga połowa podatku stanowi koszt. Możliwe jest również odliczenie pełnego podatku VAT od kupna samochodu osobowego, a także od wydatków eksploatacyjnych, ale tylko po spełnieniu przez przedsiębiorcę takich warunków jak:

 • zgłoszenie pojazdu do urzędu skarbowego za pomocą formularza VAT-26,
 • stworzenie Regulaminu użytkowania pojazdu,
 • sporządzenie ewidencji przebiegu do celów VAT.

Tego typu samochód może być jednak przeznaczony wyłącznie do celów firmowych, ponieważ nawet jednorazowe użycie go do celów prywatnych może wykluczyć opcję odliczenia pełnego podatku.

Oprócz standardowej faktury VAT, podczas sprzedaży samochodów używanych np. w komisach, często wykorzystuje się również fakturę marża. Tego typu dokument również jest pewnego rodzaju potwierdzeniem zawartej transakcji i sprawia, że sprzedawca płaci niższy VAT, niż w przypadku standardowej faktury VAT 23%, ale nabywca nie może już odliczyć podatku z tej transakcji.

Kto i kiedy musi wystawić fakturę sprzedaży samochodu?

Sprzedaż samochodu, który jest majątkiem firmy, należy udokumentować fakturą VAT 23% w każdym przypadku, gdy samochód używany jest w działalności opodatkowanej. Nie ma tutaj znaczenia, jaki procent podatku VAT od kupna samochodu odliczył dany przedsiębiorca. Ponadto transakcja sprzedaży samochodu opodatkowana jest podatkiem VAT również wtedy, gdy podczas kupna w ogóle nie można było go odliczyć, przykładowo z uwagi na zakup na podstawie faktury marża, czy też w przypadku przeniesienia danego pojazdu z majątku prywatnego do majątku firmowego.

faktura

Jakie dane powinna zawierać faktura sprzedaży samochodu?

W sytuacji, gdy podczas sprzedaży samochodu konieczne jest wystawienie faktury VAT, Powinien zawierać takie dane jak:

 • numer faktury,
 • data wystawienia faktury,
 • data dostawy zakupionego towaru lub wykonania określonej usługi — w przypadku gdy jest ona różna od daty wystawienia faktury,
 • imiona i nazwiska sprzedawcy i nabywcy, ich adresy oraz numer NIP sprzedawcy,
 • nazwa sprzedawanego samochodu,
 • ilość sprzedawanych towarów,
 • łączna wartość netto towaru,
 • stawka podatku,
 • suma wartości sprzedaży z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
 • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
 • kwota należności ogółem.

Jak w procesie wystawiania faktury może pomóc specjalne oprogramowanie?

Wystawienie faktury sprzedaży samochodu może być skomplikowane szczególnie dla tych osób, które robią to po raz pierwszy. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto skorzystać ze specjalnego oprogramowania, które pozwala na wystawienie faktur online. Dzięki temu proces ten będzie dużo prostszy szybszy i z pewnością unikniemy błędów podczas wystawiania faktury.