Terapia psychologiczna – jakie przynosi efekty?

W zależności od pacjenta i jego stanu oraz natężenia problemu, psychoterapeuta dobiera odpowiednie metody leczenia. Na samym początku, kilka pierwszych wizyt polega na wysłuchaniu pacjenta i poznaniu jego podstawowych ‘teraźniejszych’ problemów. Dzięki temu, psycholog będzie w stanie powiązać niektóre sytuacje z przeszłości z naszymi reakcjami na niektóre sytuacje.

Kiedy konieczna jest terapia?

Psychoterapia to najistotniejszy element w walce z depresją lub innymi zaburzeniami psychicznymi. Regularne spotkania z psychologiem mogą w znaczny sposób zmienić sposób, w jaki postrzegamy świat i nasze problemy.

Z racji tego, że coraz więcej osób uczęszcza na psychoterapię, można doszukiwać się większej liczby powodów. Terapia psychologiczna jest konieczna zwłaszcza wtedy, gdy nasze funkcjonowanie jest szczególnie trudne. Ciągle nawracające, uciążliwe myśli depresyjne, lęki, obawy oraz brak wiary w siebie, to problemy, które skumulowane mogą przyczynić się do tragicznych skutków – twierdzi psycholog z Oleśnicy. Dlatego istotne jest, by na terapię udać się jeśli poradzi nam lekarz rodzinny lub większość z naszych bliskich. Pomimo wstydu, jaki może wiązać się z ujawnieniem swoich problemów, warto pamiętać, że każdy dobry psychoterapeuta jest specjalistą.

Efekty psychoterapii

psycholog Oleśnica rozmowa

Poznanie siebie, to pierwsza korzyść, jaką można przypisać psychoterapii. Pacjent, który może być zagubiony przez część swojego życia w wyniku zaburzeń psychicznych lub ciężkiego dzieciństwa itp., może odnaleźć się w teraźniejszym życiu.

Pokonanie własnych lęków, to drugi i jeden z ważniejszych efektów, jakie przynosi psychoterapia. Wiele jest osób, które cierpią na depresję lub nerwicę lękową oraz inne różne zaburzenia. Stan niektórych pacjentów może być wynikiem traumatycznych wydarzeń z przeszłości, braku wiary w siebie oraz zaniżonego poczucia własnej wartości.

Wypracowanie nowych, lepszych wzorców – w tym przypadku, korzyść bardzo wiąże się z pozbyciem się starych nawyków. Złe doświadczenia, mogły wpłynąć na wypracowanie złych reakcji. Regularne spotkania z psychologiem pozwolą nam zniwelować wszystkie, nieprawidłowe i nieadekwatne reakcje na niektóre bodźce.

Odnalezienie pozytywnych aspektów w życiu – dzięki temu, na nowo zaczniemy się cieszyć życiem i doceniać każdą chwilę. Możemy przez to odkryć nowe pasje lub powrócić do dawnych, co ma pozytywny wpływ na nasz stan psychiczny.

Rozpracowanie przeszłości jest głównym celem każdej psychoterapii. Nasze problemy, choroby oraz zaburzenia psychiczne nie biorą się znikąd. Psychoterapeuta, dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu, może pomóc nam ‘wyciągać’ poszczególne zdarzenia z przeszłości, które najbardziej odbiły się na naszej psychice w sposób negatywny. Poznając takie momenty, możliwe jest rozpracowanie go. Oznacza to, iż trzeba szczegółowo omówić każdy z problemów i odnaleźć skutek w życiu teraźniejszym.

Wszystkie efekty, jakie przynosi psychoterapia, poprawiają jakość naszego życia. Nowe postrzeganie świata, samego siebie oraz pewnych sytuacji, to zmiany, które ułatwią nam funkcjonowanie. Po przebytej terapii z odpowiednim psychoterapeutą, każdy pacjent dostrzeże inne strony swojego życia oraz problemów.

To, ile czasu powinna trwać terapia, zależy od wielu kryteriów. Każdy z pacjentów jest inny, dlatego długość terapii może wynosić od paru miesięcy do kilku lat. Poza tym, różne są też zaburzenia i problemy, z jakimi pacjenci przychodzą do gabinetu psychoterapeuty. U każdego, poziom natężenia problemu może być inny.