Strach przed detoksem alkoholowym – jak sobie z nim poradzić?

Detoks jest procesem fizjologicznym, którego celem jest uwolnienie organizmu z trujących substancji. Przy silnym uzależnieniu ciało człowieka przyzwyczaja się do stałej obecności środka psychoaktywnego do tego stopnia, że potrzebuje go, by móc poczuć się normalnie. Strach przed detoksem związany jest z niepokojem wywołanym myślą o odstawieniu substancji uzależniającej i wpływie, jaki jej brak może wywołać na organizm. 

Czego obawiają się osoby uzależnione od alkoholu?

Osoby uzależnione od alkoholu obawiają się skutków ubocznych detoksu. Brak substancji uzależniającej powoduje nagłą utratę równowagi w organizmie, co z kolei prowadzi do wystąpienia szeregu nieprzyjemnych objawów fizycznych, psychologicznych, emocjonalnych, a także poznawczych. To właśnie te objawy, zwane objawami odstawiennymi lub zespołem abstynencyjnym, wywołują w osobach zmagających się z nałogiem lęk przed detoksem. Dotkliwość objawów abstynencyjnych jest przy tym zależna od długości okresu uzależnienia i ilości spożywanego alkoholu. Szczególnie narażone na skutki uboczne detoksu są osoby wpadające w ciągi alkoholowe rozumiane jako pozostawanie pod wpływem tej substancji nieprzerwanie przez okres dłuższy niż dwie doby. Strach przed detoksem jest tym większy, im bardziej zaawansowana jest choroba alkoholowa. 

Objawy występujące przy detoksie 

Do wystąpienia objawów, jakie pojawiają się w czasie detoksu, dochodzi zazwyczaj po upłynięciu doby, maksymalnie dwóch, od momentu spożycia ostatniej dawki alkoholu. Czas ten może ulec skróceniu w wypadku osób silnie uzależnionych, które potrafią doświadczać zespołu abstynencyjnego już nawet po dwóch godzinach od ostatniego kontaktu z substancją uzależniającą. Niepożądane objawy ustępują zazwyczaj po upływie od dwudziestu czterech do siedemdziesięciu dwóch godzin. W wypadku niektórych osób mogą jednak utrzymywać się przez okres dwóch tygodni. Typowymi objawami występującymi przy detoksie alkoholowym są: 

  • drżenie różnych części ciała, przede wszystkim dłoni, a często również powiek oraz języka,
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi, 
  • kołatanie serca,
  • nadwrażliwość na światło 
  • nadwrażliwość na dźwięki,
  • stany lękowe,
  • osłabienie, 
  • ogólne rozbicie, 
  • rozdrażnienie,
  • bóle głowy, 
  • nudności,
  • wymioty,
  • bezsenność,
  • nadmierna potliwość.

Nasilenie objawów zależy od zaawansowania choroby alkoholowej, a także od indywidualnych cech osoby uzależnionej. W wypadku niektórych pacjentów detoks może mieć bardziej gwałtowny przebieg, dając takie objawy, jak:

  • pobudzenie psychoruchowe,
  • zachowania agresywne,
  • zachowania autoagresywne.

W jaki sposób w ośrodkach leczenia uzależnień niweluje się objawy występujące przy detoksie?

Detoks alkoholowy powinien być przeprowadzany w profesjonalnym ośrodku terapii uzależnień pod okiem profesjonalistów, którzy sprawują ciągły nadzór nad stanem zdrowia pacjenta. Pozwala to osobie uzależnionej przetrwać objawy zespołu abstynencyjnego nawet w ich najcięższej formie. Wykwalifikowani lekarze i terapeuci zatrudniani w ośrodkach leczenia uzależnień zapewniają bezpieczeństwo pacjentom, przeprowadzając regularne badania kontrolne i natychmiast reagując na wszelkie nieprawidłowości. W określonych sytuacjach wdrażają farmakoterapię z wykorzystaniem środków łagodzących przebieg objawów odstawiennych, przede wszystkim leków przeciwbólowych, uspokajających i nasennych. Właściwe zastosowanie środków farmaceutycznych pomaga przetrwać pierwszą fazę leczenia uzależnienia i zwiększa szanse na odniesienie zwycięstwa w walce z nałogiem. 

wino

Detoks pod opieką doświadczonych terapeutów – bezpieczna metoda walki z nałogiem

Faza detoksu rozpoczyna większość terapii uzależnienia od alkoholu. Pozwala pacjentowi uzyskać stan trzeźwości i stwarza fundamenty pod dalsze leczenie nałogu. Skuteczny i bezpieczny detoks powinien być przeprowadzany pod kontrolą specjalistów doświadczonych w prowadzeniu terapii uzależnień, w warunkach całkowitej izolacji zarówno od szkodliwych substancji, jak i innych uzależnionych osób. Proces detoksykacji trwa zazwyczaj od trzech do pięciu dni, na jego ostateczną długość ma jednak wpływ stopień uzależnienia, ogólny stan zdrowia pacjenta oraz jego indywidualne uwarunkowania. Każda walcząca z nałogiem osoba powinna pamiętać, by poddawać się detoksowi wyłącznie pod opieką profesjonalistów. Przeprowadzany na własną rękę może skutkować majaczeniem drżennym, czyli delirium tremens, objawiającym się zaburzeniami świadomości, psychozą oraz halucynacjami i urojeniami.  

Osoby uzależnione od alkoholu, które chcą odbyć detoks we Wrocławiu i zerwać z nałogiem, zachęcane są do podjęcia leczenia w Ośrodku Terapii Uzależnień FreeDom.