Przegląd efektywnych systemów ogrzewania

Rodzaj ogrzewania, jaki zostanie zamontowany w domu, przekłada się na koszt eksploatacji oraz wygodę użytkowania. Instalacja ogrzewania musi zostać odpowiednio dobrana do specyfiki budynku oraz do terenu, na jakim znajduje się dom. Jakie są rodzaje systemów grzewczych i jak je wybrać? – Otóż, najpopularniejsze typy ogrzewania, to między innymi:

  • Ogrzewanie na paliwo stałe (ogrzewanie piecem) – w tym przypadku, możemy wybrać trzy rodzaje kotłów: zasypowy, komorowy oraz zagazowujący. W zależności od typu kotła, jako paliwo możemy stosować ekogroszek, biomasę, drewno lub różne rodzaje paliw stałych,
  • Centralne ogrzewanie gazowe jest bardzo wygodne w użytkowaniu. W tym przypadku, nie trzeba wydzielać osobnego pomieszczenia na kotłownię. Ten typ ogrzewania jest często stosowany w mniejszych domach jednorodzinnych. W gazowym ogrzewaniu możemy zastosować kilka rodzajów kotłów – tradycyjny, pulsacyjny oraz kondensacyjny.
  • Elektryczna instalacja grzewcza stanowi jeden z bardziej wygodnych systemów grzewczych. System ten umożliwia nam regulację temperatury oraz poziomu wilgoci. Instalacje elektryczne nie wymagają wyodrębnienia osobnego pomieszczenia na składowanie opału czy kotłownię. Jednak ten system ogrzewania wiąże się z dość wysoką ceną eksploatacji.
  • Pompy ciepła – jest to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala obniżyć koszta użytkowania. Działanie pompy nie jest skomplikowane, a koszty jej eksploatacji pozwalają zaoszczędzić na rachunkach.

Grzewcze płyty fundamentowe

Płyty grzewcze, które znajdują się w fundamentach, to nowoczesny sposób na ogrzewanie domu. Ich popularność w Polsce stale rośnie, choć największym zainteresowaniem cieszą się w Japonii i w Skandynawii. Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wykorzystywanym sposobem na zapewnienie wysokiej temperatury w domach. Samo działanie płyt grzewczych zapewnia nam większą wydajność. Ciepło, które pozyskiwane jest z rur, unosi się do góry, zapewniając równomierne rozprowadzenie temperatury na całej powierzchni domu. Decydując się na montaż płyt grzewczych, zapewniamy sobie komfortowe i w pełni wydajny system ogrzewania. Grzewcze płyty fundamentowe stanowią jeden z pierwszych etapów posada wiania domu. Mając gotowe fundamenty, posiadamy również gotowe ogrzewanie. Dlaczego grzewcze płyty fundamentowe są aż tak popularne? – Jest to związane z licznymi zaletami, jakimi cechuje się ten system ogrzewania.

Zalety płyt grzewczych

Grzewcze płyty fundamentowe cieszą się popularnością nie bez powodu. Cechują je bowiem liczne zalety. Pierwszą z nich jest oszczędność. Projekt oraz montaż instalacji jest co prawda droższy, jednak koszt eksploatacji jest znacznie niższy niż od pozostałych systemów grzewczych. Sama płyta jest jednak tańsza, niż tradycyjne fundamenty. Pełni ona bowiem funkcję podłogi, na której można układać panele oraz kafelki. Na oszczędność składa się również fakt, iż montaż może wykonać jedna firma. W przypadku tradycyjnych fundamentów, jedna ekipa musi zająć się murowaniem, inna instalacjami, a jeszcze inna – ogrzewaniem. Wiąże się to z wzrostem kosztów i z dłuższym czasem montażu. Wszystkim firmom należy bowiem zapłacić. Decydując się na instalacje płyt grzewczych w fundamentach, koszta ograniczamy do rozliczenia się tylko z jedną ekipą. Warto również dodać, że ogrzewanie podłogowe zapewnia nam odpowiednią izolację termiczną. Ciepło, jakie pozyskiwane jest z instalacji, nie zostaje oddawane do gruntu, lecz w całości ogrzewa dom. Jest to cecha, która zapobiega powstawaniu wilgoci. Zastosowanie płyt grzewczych umożliwi nam również przekazanie obciążenia gruntu w sposób równomierny. Jest to więc doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku domów, które znajdują się na zboczach. Czas budowy płyty grzewczej zwykle nie przekracza tygodnia.