Oświetlenie w hali przemysłowej lub inaczej produkcyjnej, wpływa nie tylko na samopoczucie i wydajność pracowników, ale zwiększa również bezpieczeństwo wykonywanej przez nich pracy, znacząco redukując liczbę wad produkcyjnych. Z racji oszczędności i wielu kombinacji, najczęściej wybieranymi rozwiązaniami na tak dużych przestrzeniach są oczywiście oświetlenia LED. Bywają jednak sytuacje, gdy w wyborze oświetlenia na hali produkcyjnej zwrócić należy uwagę na czynnik dodatkowy, a konkretnie zachowanie podwyższonych standardów czystości. Czym się takowe charakteryzują?
Jaki powinien być sprzęt oświetleniowy do pomieszczeń czystych?
Sprzęt oświetleniowy instalowany w pomieszczeniach czystych wymaga dodatkowej szczelności i wytrzymałości mechanicznej. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach, gdzie produkowana jest żywność, kosmetyki i leki. Oprawy oświetleniowe na takich halach nie mogą stwarzać zagrożenia polegającego na odrywających od nich drobin metalu. Co więcej, powinni one uniemożliwiać gromadzenia się na ich powierzchni lub w ich wnętrzu trudno usuwalnych zanieczyszczeń pyłowych i mikrobiologicznych. Muszą być także łatwe i bezpieczne w czyszczeniu. Wszystkie te wymagania składają się na warunki, jakie muszą spełniać oświetlenia o podwyższonych standardach czystości i nie ma tu miejsca na jakikolwiek zakres błędu.
Sam montaż takich opraw również wymaga odpowiednich wytycznych. Wszystkie miejsca styku opraw oświetleniowych z sufitem powinny być bowiem specjalnie uszczelnione, by nie dopuścić do gromadzenia się w nich grzybów i innych zagrażających bezpieczeństwu zanieczyszczeń.
Jak widać, przy wyborze oświetlenia LED o podwyższonych standardach czystości kierować należy się wieloma wytycznymi. Wskazówką powinny być również pewne formalne wymagania, zapisane w postaci dobrych praktyk produkcyjnych.
Niektóre wymagania formalne
Ogólne zapisy formalne w zakresie zabezpieczenia w pomieszczeniach przemysłowych o podwyższonych wymaganiach czystości określone są przez zasady tak zwanej dobrej praktyki produkcyjnej. To one stanowią bowiem gwarancję najwyżej jakości, kładąc nacisk na zachowanie odpowiednich warunków organizacyjno – technicznych i higienicznych w procesie produkcji. Przykładowo w przemyśle spożywczym stosowany jest system analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli. Jest to po prostu systemowe podejście do zarządzania jakością zdrowotną. Polega na ocenie zagrożeń, które związane mogą być z kolejnymi fazami produkcji wyrobów żywnościowych.
Nie lekceważmy szczególnych wymagań czystości
Oczywiście we wszystkich pomieszczeniach i przestrzeniach w których żyją i pracują ludzie oświetlenie powinno być odpowiednio dobrane i skonfigurowane. Jest to fakt niepodważalny. Funkcjonalne i dotyczące podstawowych parametrów, takich jak wartość i równomierność natężenia oświetlenia, rozkład luminancji, olśnienie, temperatura barwowa światła, przyczynia się bowiem do polepszenia komfortu życia i pracy.
Pamiętać jednak należy, że bywają sytuacje w których sprzęt oświetleniowy musi spełniać dodatkowe wymagania. Wymagania bardzo wyjątkowe, bo dotyczące zasad bezpieczeństwa. To od nich bowiem zależy czy pojawi się potencjalne zagrożenie dla osób przebywających w ich pobliżu lub mających kontakt z wyprodukowanymi towarami. Pomieszczenia czyste, bo o nich mowa występują w przemyśle farmaceutycznym, spożywczo-żywieniowym, chemicznym oraz naftowym. W służbie zdrowia są to natomiast sale operacyjne, pomieszczenia w ich otoczeniu, gabinety zabiegowe czy sterylizatornie.
Wybierając odpowiednie oświetlenie nie możemy więc zapominać, że w naszym przypadku wymagania są większe. Odpowiedzialność, która na nas ciąży w tym zakresie, ma bowiem wpływ nie tylko na naszych pracowników, ale i na ludzi których w przyszłości będziemy zaopatrywać.
Gdzie dokonać zakupu oświetlenia LED o podwyższonych wymaganiach czystości?
Oświetlenie LED o podwyższonych wymaganiach czystości musi zostać zakupione i zaprojektowane w specjalistycznym sklepie. Gwarancja tego, że naszą halę przemysłową zaopatrujemy w odpowiednie oświetlenie, spełniające nierzadko wysokie wymagania, to absolutna podstawa. Musimy być jej w stu procentach pewni.
Firmy takie jak LUXON, wrocławska spółka z długą historią działalności z pewnością pomogą w zaprojektowaniu i odpowiedzialnym doborze oświetlenia LED. Zajmuje się ona bowiem inwestycjami biurowymi oraz przemysłowymi, od początku swej działalności oferując sprawdzone oprawy oświetleniowe zastępujące świetlówki. Dzięki współpracy z uczelniami technicznymi i naukowcami jest w stanie dostarczać innowacyjne 1produkty oświetleniowe o najwyższej jakości, spełniające podwyższone wymagania bezpieczeństwa i czystości.