Mieszkanie w domu zmarłego – jak uregulować najważniejsze kwestie prawne?

Śmierć bliskiej osoby jest dla rodziny zawsze trudnym czasem, w którym nie tylko trzeba uporać się ze smutkiem i poczuciem pustki, ale również z wieloma prawnymi dokumentami dotyczącymi czy to pogrzebu, czy testamentu. 

Jednym z takich aspektów jest również mieszkanie zmarłego. Temat ten budzi zawsze bardzo wiele kontrowersji i prowadzi do kłótni w rodzinach, gdyż mało kto wie jakie kwestie trzeba poruszyć, by prawie każdy był zadowolony z obrotu zdarzeń. 

Testament a mieszkanie po zmarłym

Spawy majątkowe dotyczące nieruchomości nie są zbytnim problemem jeśli zmarły spisał testament. Wówczas mieszkanie należy się wyłącznie osobom zapisanym w tym dokumencie niezależnie od tego, jaki stopień pokrewieństwa łączył ich ze zmarłym. 

Spadkobierca może mieszkanie sprzedać, wynająć lub sam w nim zamieszać, ale zanim to nastąpi, musi on podpisać akt poświadczenia dziedziczenia, a ponadto wysłać wniosek o wpis prawa własności do księgi wieczystej. Takie dokumenty są prawnym zaświadczeniem o zmianie właściciela mieszkania i pozwalają mu w pełni korzystać z majątku.

Brak testamentu a dziedziczenie mieszkania po zmarłym

Sprawa komplikuje się, gdy zmarły nie posiadał ważnego testamentu lub nie spisał go w ogóle, a w swoim majątku pozostawił nieruchomość. W takim wypadku przyznaje się mieszkanie na ogólnych zasadach dziedziczenia opisanych w Kodeksie Cywilnym, tzn. w pierwszej kolejności prawo do niego ma współmałżonek denata, następnie jego dzieci, wnuki itd., chyba że w którymś momencie członkowie rodziny zaświadczą inaczej.  Jeśli zaś osoby te zrezygnują ze spadku, wówczas prawo do mieszkania mają rodzice oraz rodzeństwo zmarłego. Natomiast gdy spadkobierców brak, wówczas nieruchomość trafia pod użytek państwa

Kwestie prawne

Przyjęcie testamentu, jego odmowa lub roszczenie sobie praw do konkretnych jego punktów nie powinno odbywać się bez prawnych pośredników. Najlepiej, by każda osoba, która ma powody sądzić, że mieszkanie jej się należy, udała się do notariusza oraz prawnika, by ten przejrzał całą dokumentację i stwierdził czy ewentualne rozprawy o przyznanie majątku mają szansę na wygraną. 

Takie kroki warto podjąć zwłaszcza jeśli nieruchomości nie otrzymała żadna osoba z rodziny, a np. opiekun zmarłego lub lokator mieszkania. Czasem dopiero w takim wypadku członkowie rodziny zaczynają interesować się życiem zmarłego i próbują odzyskać mieszkanie. Dlatego też nawet osoby niespokrewnione, które widnieją w testamencie, powinny udać się do radcy prawnego, jeśli chcą zachować mieszkanie zgodnie z ostatnią wolą zmarłego. 

Co zrobić z mieszkaniem po zmarłym?

Procesy majątkowe dotyczące testamentu zdarzają się naprawdę często, jednak jest także wiele takich przypadków, w których spadkobierca mieszkania dostaje je bez żadnych problemów. Wtedy też pojawia się następne pytanie, co należy zrobić z takim mieszkaniem, zwłaszcza jeśli denat przebywał tam ciężką chorobę, albo nawet tam zmarł? 

Dezynfekcja domu po zgonie

W takich wypadkach kluczowa jest dokładna i specjalna dezynfekcja całego mieszkania. Nieważne jak długo mieszkanie leży puste i jak długo zajęło nam uporanie się ze stratą – nawet jeśli dopiero po roku wchodzimy do mieszkania. Takie oczyszczenie mebli, przedmiotów, firan, dywanów, a nawet podłóg i ścian jest kluczowe zwłaszcza jeśli chcemy mieszkanie sprzedać, wynająć lub nawet sami tam zamieszkać, gdyż bakterie wydzielające się z ciała zmarłego nie znikną samoistnie. 

Aby je usunąć, nie wystarczy jedynie zwykły środek myjący, a raczej konkretne i mocno czyszczące specyfiki, które czasem mogą trochę kosztować. Dlatego też najlepiej jest się zdecydować na pomoc specjalnej firmy, która zajmuje się dezynfekcją domów po zmarłych. Używa najczęściej specjalnych maszyn (np. ozonatorów) i dokładnie oczyszcza całą powierzchnię ze wszystkich drobnoustrojów. 

Usunięcie pamiątek

Wiadomo, że utrata bliskiej osoby jest bardzo ciężkim i emocjonalnym przeżyciem, spadkobierca powinien zająć się przejrzeniem wszystkich pamiątek, starych ubrań i ulubionych przedmiotów zmarłego. Spadkobierca może je wyrzucić, sprzedać, zachować lub oddać, by nie przypominały mu o zmarłym. Taki proces to także oczyszczanie mieszkania i nieraz jest on konieczny jeśli chcemy je np. wynająć obcym.

cmentarz

Widać więc, że kwestie związane z mieszkaniem zmarłego mogą być nieraz bardzo problematyczne. W grę nie wchodzi tylko kwestia prawnego dziedziczenia i własności, ale także odpowiedniej opieki nad miejscem, które zostało spadkobiercy powierzone w nadziei, że zostanie ono dobrze wykorzystane.