Meble medyczne z nieuczulających materiałów

Producenci mebli medycznych i wyposażenia dla przychodni, szpitali i placówek rehabilitacyjnych muszą spełniać wyjątkowo rygorystyczne wymagania w zakresie zapewnienia funkcjonalności, bezpieczeństwa i higieny mebli medycznych.

Obowiązujące standardy nie są nakładane na nich bezpodstawnie – wraz z rozwojem medycyny i rosnącą świadomością zagrożeń, z jakimi mogą mieć styczność pacjenci i personel medyczny, zapewnienie sterylnych, czystych i bezpiecznych warunków w szpitalach jest najwyższym priorytetem. Jednym ze sposobów, w jaki producenci spełniają wymagania sanitarne są materiały wykorzystywane podczas produkcji mebli medycznych. Czym się charakteryzują i jak poprawiają jakość obsługi w szpitalach?

Nieuczulające materiały do produkcji mebli medycznych

Spoglądając z perspektywy na wszystkie elementy wyposażenia, z jakimi mają kontakt pacjenci szpitali, przychodni i gabinetów medycznych, najwyższe standardy jakości i higieny powinny obejmować i obejmują nie tylko sprzęt medyczny i zabiegowy, ale też wszelkie fotele, leżanki, łóżka szpitalne, parawany, szafki, stoliki zabiegowe i wiele innych.

wyposażenie szpitali producentCzy to w gabinecie lekarza, pielęgniarki czy na sali szpitalnej, wysoki poziom czystości i higieny oznacza dla pacjentów wysoki poziom bezpieczeństwa, a to w środowisku medycznym powinno być gwarancją.

Meble medyczne wykonane ze słabej jakości materiałów, nawet tych dopuszczanych standardowo do produkcji mebli domowych, nie mają szans przetrwania zbyt długo w warunkach szpitalnych, gdzie czyszczenie dostępnych powierzchni i dezynfekowanie narzędzi odbywa się nawet kilka razy dziennie.

Co więcej, nigdy nie wiadomo jaki pacjent będzie miał z meblami w szpitalu styczność, a przecież nikt nie powinien być tu narażony na reakcje alergiczne czy problemy zdrowotne wynikające ze źle przystosowanego sprzętu.

Materiały wykorzystywane do produkcji mebli medycznych muszą być odporne, trwałe i nieuczulające. Ta ostatnia cecha jest często pomijana w specyfikacji wyposażenia medycznego, ale jest niezwykle ważna z perspektywy rygorystycznych standardów higieny i jakości. Pacjenci szpitali, ze względu na osłabiony system immunologiczny mogą być uczuleni na kontakt z różnymi substancjami, materiałami i czynnikami zewnętrznymi – kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa w szpitalu jest wykorzystanie tych materiałów, których ryzyko uczulania człowieka jest znikome.

Z czego produkuje się meble medyczne?

Fotele, leżanki i stoliki zabiegowe oraz inne elementy wyposażenia placówek medycznych są wykonywane z takich tworzyw jak:

  • nieorganiczna tapicerka bezszwowa,
  • profile stalowe,
  • powłoka chromowana,
  • lakier proszkowy,
  • tworzywa sztuczne.

Wszystkie z powyższych materiałów, poza generalnie zwiększoną odpornością na uszkodzenia, promienie UV, wodę czy wilgoć są dodatkowo przygotowywane i zabezpieczane tak, by gwarantowały łatwe utrzymanie higieny w szpitalach, przychodniach i gabinetach medycznych.

Według rygorystycznych standardów obowiązujących dla producentów mebli medycznych, każdy z elementów tworzących wyposażenie do gabinetów lekarskich, zabiegowych czy sal dla pacjentów musi być przygotowany na regularne czyszczenie, kontakt z chemicznymi środkami dezynfekującymi, odporny na zadrapania, przetarcia i uszkodzenia mechaniczne, zabezpieczony przed działaniem wilgoci, wody czy odporny na promieniowanie UV.

Zalety nowoczesnych mebli medycznych

zalety mebli medycznychWśród wspomnianych materiałów, zwracając uwagę na poszczególne z nich z łatwością dostrzeżemy działania, jakie producenci poczynili w kierunku osiągnięcia najwyższej zgodności ze standardami jakości w branży medycznej. Nieorganiczna tapicerka bezszwowa nie tylko nie uczula, ale też nie posiada różnego rodzaju trudno dostępnych zagłębień i powierzchni w okolicach szwów mogących stanowić siedlisko dla bakterii.

Profile stalowe pokryte lakierem proszkowym nie wykorzystują typowych metali uczulających, w tym także metali mogących być popularnie wykorzystywanymi w branży medycznej (np. nikiel).

Lakier proszkowy zabezpiecza odpowiednio powierzchnię stali przed rdzewieniem nawet w kontakcie z wodą i chemicznymi środkami dezynfekującymi, jednocześnie nie zawierając żadnych składników uczulających. Z uwagi na powyższe w produkcji mebli medycznych wykorzystuje się też wysokiej jakości, trwałe tworzywa sztuczne (w tym ABS), laminaty HPL czy chromowane powierzchnie które mogą być z łatwością oczyszczone i utrzymane w czystości.

Zachowanie należytego poziomu higieny w środowiskach medycznych jest niezbędne, podobnie jak spełnianie wymogów w zakresie wykorzystania materiałów nieuczulających. Sprawdzeni producenci mebli medycznych robią wszystko, by dostarczane przez nich elementy wyposażenia gwarantowały bezpieczeństwo i komfort nie tylko pacjentów, ale i personelu każdej placówki medycznej.