Jak wybrać dobrą szkołę językową?

Nauka języka obcego to stały element życia wielu z nas. Ludzie uczą się języków obcych z różnych powodów – aby móc swobodnie porozumiewać się w podróży, aby efektywnie współpracować z zagranicznymi partnerami czy też w celu czytania oryginalnej literatury, a to tylko niektóre pobudki.

Niezależnie jednak od motywacji, najważniejsze dla każdego jest to, aby uczyć się efektownie i w oparciu o odpowiednie materiały oraz pod okiem filologów. Wybranie szkoły językowej wymaga trochę czasu – trzeba zapoznać się z ofertą, dostosować ją do swoich potrzeb i grafiku i upewnić się, że nauka będzie współgrała z pozostałymi elementami codziennego życia.

Na co zatem warto zwrócić uwagę, wybierając szkołę językową? Oto krótki poradnik, który pomoże wziąć pod uwagę wszystkie niezbędne szczegóły.

Oferta kursów językowych

Najważniejszą rzeczą, bez której o pozostałych czynnikach można zapomnieć, jest oferta danej szkoły językowej, czyli rodzaje kursów.

Ludzie chodzą na zajęcia z różnych powodów – jedni chcą sobie przypomnieć język, który trochę już zapomnieli, inni potrzebują dodatkowych zajęć utrwalających, a jeszcze inna grupa kursantów przygotowuje się do egzaminu językowego. Dlatego wbrew pozorom oczekiwania i potrzeby kursantów są bardzo różne.

nauka języka hiszpańskiego

Wybierając szkołę, w której będziesz się uczyć, sprawdź, czy na zajęciach będą omawiane te zagadnienia, które chcesz poznać i czy lekcje będą miały formę, na której Ci zależy. Mowa tutaj o tym, czy zajęcia będą teoretyczne, czy będą to głównie konwersacje. Możesz wybrać kompleksowy kurs bądź zdecydować się tylko na jedną z części, w zależności od oferty szkoły.

Lokalizacja szkoły językowej

Nie bez znaczenia przy podejmowaniu decyzji jest również miejsce odbywania się lekcji językowych. Ponieważ są to zajęcia dodatkowe, na które każdy poświęca swój wolny czas, każdemu zależy na tym, aby lokalizacja szkoły była maksymalnie wygodna, żeby można było dojechać tam szybko i sprawnie, bez straty czasu.

Mieszkając w dużej miejscowości, masz większy wybór szkół, dlatego potencjalnie łatwiej będzie Ci wybrać taką, która znajduje się w Twojej okolicy. Jeśli z kolei zamieszkujesz w mniejszej miejscowości i wybór szkół jest mniejszy, warto sprawdzić, ile zajmuje dojazd do poszczególnych placówek i jakie środki komunikacji do nich docierają.

Częstotliwość zajęć

Ważną kwestią dotyczącą wyboru szkoły językowej jest również kwestia częstotliwości odbywających się tam zajęć. Szkoły językowe różnią się pod tym względem, niektóre kursy wymagają od kursantów obecności dwa razy w tygodniu, inne trzy, dlatego warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru swojego kursu. Oczywiście możesz nie pojawić się na zajęciach, lecz zazwyczaj nie zostaną Ci zwrócone koszty za niewykorzystane zajęcia, jeśli płacisz z góry za cały semestr czy cały kurs. O szczegóły warto jednak zapytać w wybranej placówce.

Koszty nauki języka obcego

Kursy językowe różnią się także ceną, dlatego warto porównać poszczególne oferty i sprawdzić, czy ilość omawianego materiału jest odpowiednia do ceny za kurs.

Warto śledzić strony internetowe szkół, ponieważ czasami znajdują się na nich tymczasowe zniżki na poszczególne kursy, z których można skorzystać. Jeśli masz do wyboru wiele szkół i ostateczną decyzję chcesz oprzeć właśnie na cenie, warto sprawdzić, czy za ten sam czas nauki zapłacisz wszędzie tyle samo, czy też nie.

Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, czy w cenę kursu wliczone są już materiały do nauki, takie jak podręczniki czy płyty. Jeśli nie, prawdopodobnie będzie trzeba takie materiały dodatkowo kupić.

Sposób prowadzenia zajęć

Niezwykle istotną kwestią dotyczącą nauki w szkołach językowych jest również sposób prowadzenia poszczególnych zajęć. Szukając idealnej dla siebie szkoły, warto zapytać, jak wyglądają takie lekcje.

nauka języka obcego

Czasami są to zajęcia, w których głos zabiera głównie nauczyciel, a uczniowie zadają pytania według potrzeby. Innym razem zajęcia układane są tak, aby kursanci sami często zabierali głos na prośbę nauczyciela. W zależności od tego, czy lubisz aktywnie brać udział w lekcjach, czy też wolisz jedynie słuchać i pytać w razie wątpliwości, możesz wybrać zajęcia, które będą odpowiadały Twojemu trybowi uczenia się.

Wybierając szkołę językową warto więc zwrócić uwagę na to, jakiej metody dana szkoła używa do nauki języka. Najpopularniejszą obecnie metodą jest metoda Direct, która została opracowana na podstawie metody Callana.

Metoda Direct jest bezpośrednią metodą nauki języka obcego. Polega na tym, by słuchacze mogli w atrakcyjny, przyjemny oraz szybki sposób opanować duży zasób słownictwa oraz nauczyć się tego, co w danym języku jest najważniejsze. Założeniem metody jest to, by kursanci w swobodny sposób porozumiewali się ze sobą w języku docelowym.

Głównym założeniem tej metody, zwanej również bezpośrednią, jest zasada, że studenci podczas zajęć nie używają języka ojczystego, posługując się tylko językiem docelowym.

Wrocławska szkoła językowa Yellow uczy 8 języków metodą Direct.