Jak się przygotować do podróży pociągiem z rowerem?

Kolarstwo rozrywkowe jest obecnie bardzo popularnym sportem, zwłaszcza jeśli przejażdżki mają miejsce w pięknych okolicznościach przyrody. Nieważne, czy chcemy pojeździć ścieżką w lesie, szlakiem w górach czy po łące – najpierw musimy znaleźć się w odpowiednim miejscu. Rower możemy przetransportować autem, ale warto pamiętać też o kolei.

Pierwsza podróż koleją z rowerem może się wydawać skomplikowana, lecz odpowiednie przygotowanie do wyprawy może znacznie ułatwić jej przebieg. Czy za przewóz roweru w pociągu trzeba dodatkowo zapłacić? Jak przedstawiają się zasady transportowania tego dodatkowego bagażu?

Czy za przewóz roweru pociągiem trzeba płacić?

Przygotowując się do podróży kolejowej z rowerem, warto zacząć od dokładnego jej zaplanowania. Pozwoli to uniknąć stresu i kłopotów związanych z przewozem niewymiarowego sprzętu. Najlepiej zapoznać się dokładnie z zasadami poszczególnych przewoźników, gdyż mogą się one nieco różnić w przypadku pociągów InterCity, PolRegio, Kolejami Dolnośląskimi czy innych.

Przewóz roweru w większości pociągów jest płatny. Cena różni się w zależności od danego przewoźnika, trzeba jednak pamiętać o zakupieniu go przed wyjazdem a nie w trakcie podróży. Nikt nie lubi chodzić od wagonu do wagonu w poszukiwaniu konduktora, a tym bardziej mając przy sobie duży bagaż w postaci roweru. Dodatkowo, liczba miejsc na rowery w każdym pociągu jest ograniczona, zatem jeśli wybierasz się w popularne dla rowerzystów miejsce, zwłaszcza w sezonie – może dla ciebie zabraknąć miejscówki na rower. Niektóre składy pociągów nadal niestety nie posiadają przeznaczonych do tego wagonów, dlatego bardzo ważne jest wcześniejsze ustalenie, czy twój się do nich zalicza.

Gdzie postawić rower w pociągu?

Miejsce na rowery w pociągu znajduje się w specjalnie do tego przeznaczonym wagonie. Może się jednak zdarzyć, że do składu nie dołączono odpowiedniego wagonu, mimo możliwości zakupu biletu rowerowego. W takiej sytuacji rower może zostać umiejscowiony w pierwszym lub ostatnim wagonie. Trzeba wtedy pamiętać, aby ustawić rower w sposób, który nie będzie przeszkadzał czy stał na drodze pieszym pasażerom.

Zamiast całego wagonu, można się również spotkać z jego fragmentem, przeznaczonym do zabezpieczenia roweru. Starsze pociągi zawierają wagony dla podróżujących z większym bagażem. Tam również można trzymać swój rower. Trzeba jednak pamiętać, że nie znajdują się tam żadne zabezpieczenia. Samemu trzeba zadbać o bezpieczny przewóz.

Zabezpieczenie roweru w pociągu

Rower należy zabezpieczyć przed przewróceniem się. Nie może stać, leżeć na podłodze czy opierać się o ścianę przedziału bez żadnego zabezpieczenia, gdyż może stanowić zagrożenie dla ciebie i współpasażerów. Nie wspominając już o uszkodzeniu samego jednośladu. W tym celu skorzystaj z wieszaka lub haka, służącego do zawieszenia roweru w pionie. Jeśli jednak nie jest dostępy, możliwe jest umiejętne przypięcie roweru np. do poręczy za pomocą przypinki czy łańcucha antykradzieżowego.

W przypadku, gdy zmuszony jesteś stać w przejściu – nie przypinaj roweru, gdyż prawdopodobnie i tak bardzo często trzeba będzie schodzić z drogi pasażerom przechodzącym między wagonami czy wychodzącymi z pociągu. Ważne jest wtedy stabilne podtrzymywanie roweru, tak aby nie doszło do wypadku.

Garść rad na podróżowanie pociągiem z rowerem

Choć podróż z rowerem może się wydawać utrapieniem, to wystarczy znać kilka dobrych praktyk, które ułatwią nam tę przeprawę. Zarówno przy wsiadaniu, jak i wysiadaniu nie należy się przeciskać przez pieszych pasażerów. Najlepiej jest ich przepuścić przodem i w spokoju przygotować się do wejścia czy wyjścia.

pociąg

Nie radzi się stać w przejściu wagonu i blokować go dla innych podróżujących. Można to uznać za brak szacunku czy utrudnianie innym podróży. Jeśli jednak w pociągu jest tłok, pamiętaj o sprawnym schodzeniu z drogi. To nie tylko kwestia uprzejmości, ale przede wszystkim i bezpieczeństwa. Ważne jest też, aby spakować się na wyprawę lekko. Samo wnoszenie czy podnoszenie roweru potrafi być męczące, a co dopiero z ciężkim plecakiem! Pierwszą podróż koleją z rowerem najlepiej odbyć z innym doświadczonym rowerzystą.