Domy seniora – dlaczego warto korzystać z usług prywatnych ośrodków dla osób starszych?

Prywatne domy opieki dla seniorów to miejsca ze wspaniałą, ciepłą i przyjazną atmosferą. Dzięki nim osoby starsze mogą poczuć się częścią solidarnej grupy, w której każdy wzajemnie się rozumie i wspiera. Domy seniora powstały w celu niesienia pomocy osobom starszym w codziennym funkcjonowaniu – ich obowiązkach i aktywnościach. Całodobowa i kompleksowa opieka profesjonalnego personelu sprawia, że każdy rezydent może czuć się w takim miejscu bezpiecznie.

Ośrodki w pełni skupiają się na każdym podopiecznym, który traktowany jest indywidualnie. Najczęstszym zadaniem domów seniora jest aktywizacja osób w podeszłym wieku, a forma zajęć zależna jest od preferencji, potrzeb i możliwości każdego podopiecznego. Terapia zajęciowa skupia się przede wszystkim na organizacji wolnego czasu, w której seniorzy mogą rozwijać swoje zainteresowania oraz podtrzymywać nabytą już umiejętność i sprawność psychofizyczną. Każda osoba starsza ma możliwość uczestnictwa w zajęciach, które najlepiej odpowiadają jej własnym preferencjom i upodobaniom. Form aktywności jest naprawdę wiele, są nimi między innymi: muzykoterapia, silwoterapia lub ergoterapia. Domy seniora skupiają się przede wszystkim na komforcie swoich podopiecznych, dzięki czemu prywatny ośrodek jest wspaniałym miejscem dla osób w podeszłym wieku.

Prywatny ośrodek dla osób starszych – jak wygląda rozwój pasji seniorów?

Podopieczni domów seniora objęci są całodobową opieką wykwalifikowanej kadry. Opiekunowie dokładają wszelkich starań, aby każdy z rezydentów czuł się komfortowo i dobrze. Indywidualne podejście sprawia, że osoby starsze mogą czuć się jak w domu – realizować swoje pasje i zgłębiać dotychczasowe zainteresowania. Seniorzy funkcjonują w grupie, dzięki czemu mają możliwość nawiązywać nowe znajomości i przyjaźnie. Opiekunowie zachęcają swoich podopiecznych do podejmowania ulubionych aktywności i starają się, w miarę możliwości, spełniać ich wszelkie prośby.

Rodzinna atmosfera sprawia, że mieszkańcy ośrodka mogą zawsze liczyć na wzajemną pomoc i zrozumienie. Seniorzy mają możliwość uczestnictwa w zajęciach, które pomagają im ćwiczyć i wzmacniać nabyte dotąd umiejętności. Terapia oparta jest na wielu różnych płaszczyznach i ma za zadanie wspierać sprawność psychofizyczną osób starszych. Oferta zajęć dla podopiecznych w prywatnych domach seniorów na Dolnym Śląsku,  jest niezwykle szeroka i każdy podopieczny ma możliwość wyboru, w jakich chce uczestniczyć – jest to między innymi muzykoterapia, silwoterapia lub ergoterapia. Ponadto wiele ośrodków oferuje również terapie manualne, które dobierane są indywidualnie do każdej osoby. Niektóre domy seniora organizują zajęcia z czworonogami, które osoby starsze uwielbiają. Terapia kładzie duży nacisk na ćwiczenie pamięci, co u osób starszych jest niezwykle istotne.

Czy w domu opieki senior ma możliwość funkcjonowania według własnego stylu życia?

Odpowiedź brzmi – jak najbardziej. Prywatne domy seniora to miejsca, w których panuje rodzinna atmosfera i każda osoba starsza może się poczuć, jak we własnym domu. Opiekunowie zachęcają swoich podopiecznych, aby podejmowali swoje ulubione aktywności. Kładziony jest duży nacisk na wspieranie pamięci każdego z seniorów, a zajęcia dobierane są indywidualnie, jak również wedle preferencji i możliwości podopiecznego. Całodobowa opieka ma na celu w pełni wesprzeć osoby starsze — dać im poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Mimo to seniorzy mają dużo swobody i możliwości – mogą nawiązywać nowe znajomości oraz realizować swoje pasje i zainteresowania.

Mieszkańcy mają możliwość wspólnego spędzania czasu – rozmawiając, dzieląc się wspomnieniami, słuchając muzyki i śpiewając. W ogrodzie mieszkańcy mogą hodować i dbać o swoje ulubione rośliny – taka forma aktywności jest bardzo lubiana przez osoby starsze. W prywatnym ośrodku osoby starsze nie czują się samotnie – towarzystwo innych osób, jak i wykwalifikowany personel sprawiają, że dom seniora wypełniony jest domowym ciepłem i rodzinną atmosferą.