Czyy terapia szokowa jest najlepsza w przypadku leczenia alkoholizmu?

Alkoholizm to choroba, która może dotknąć każdego – niezależnie od płci, wieku czy statusu materialnego i społecznego. Walka z uzależnieniem od alkoholu jest jednak trudna, a niektóre metody leczenia nie zawsze odniosą pożądany skutek. Dlatego też coraz częściej mówi się o tzw. terapii szokowej w leczeniu. Jak to wygląda w praktyce i czy z tej metody powinni skorzystać chorzy na alkoholizm? Jakie jeszcze sposoby na walkę z uzależnieniem wyróżniamy? 

Czym jest terapia szokowa w walce z alkoholizmem? 

Pomimo swojej nietypowej nazwy, terapia szokowa jako element leczenia uzależnienia od alkoholu, nie polega na wyrządzaniu krzywdy pacjentom, którzy się na nią zgłaszają. Wręcz odwrotnie – dzięki tej metodzie, osoby nadużywające substancji odurzających nie sięgają po alkohol ze względu na przykre objawy, które pojawiają się niemal natychmiast po spożyciu. 

Mówiąc o terapii szokowej w leczeniu alkoholizmu, terapeuci mają na myśli wszywkę alkoholową, tzw. Esperal. Tabletka umieszczona w formie podskórnego implantu skutecznie zniechęca do wypicia nawet najmniejszej dawki alkoholu. Dzięki temu pacjenci mogą skupić się na poprawieniu relacji z bliskimi oraz rozpocząć terapię we współpracy z doświadczonym psychoterapeutą uzależnień. 

Wszywka alkoholowa ma swoich zwolenników i przeciwników – jak każdy sposób leczenia uzależnień różnego typu. Bez wątpienia jednak Esperal znajdujący się w organizmie pacjentów, natychmiast zmusza do zaprzestania picia. To właśnie określa się terapią szokową. Uzależniony od alkoholu organizm nagle jest pozbawiony środka odurzającego, a każde jego spożycie kończy się silnymi objawami zatrucia. 

Zalety zaszycia alkoholowego jako element terapii szokowej 

Zanim jednak określimy zalety zaszycia alkoholowego Esperalem, warto właściwie wiedzieć czym jest tabletka, a także w jaki sposób wpływa ona na organizm osoby zmagającej się z uzależnieniem. Esperal to preparat, którego wielkość przypomina małą tabletkę. Dla długotrwałych efektów działania, wprowadzana jest ona w formie implantu pod mięsień – w zależności od chirurga może to być np. skóra pod łopatką. 

Esperal wchodzi w reakcję ze spożytym alkoholem, doprowadzając do pojawieniu się dolegliwości przypominających zatrucie. Należy jednak pamiętać, że wszystkie objawy są nasilone i odczuwalne przez zaszytego pacjenta ze zdwojoną siłą. 

Zazwyczaj Esperal powoduje tak silne zatrucie alkoholowe, że uzależniony nie jest w stanie funkcjonować. Pojawiają się nie tylko mdłości czy ból głowy, ale również drgawki, zimne poty, przyspieszona akcja serca. Z założenia, Esperal dzięki takim objawom ma przekonać alkoholika, iż picie jest niewarte takich doświadczeń.  

Terapia uzależnień – skuteczna metoda walki z uzależnieniem 

Terapia szokowa, jaką jest zaszycie alkoholowe to skuteczny sposób leczenia alkoholizmu. Warto jednak rozważyć terapię wspierającą, która będzie prowadzona przez doświadczonego psychoterapeutę. Może to być zarówno terapia w ośrodku zamkniętym, gdzie pacjent zostanie zupełnie odcięty od bodźców zewnętrznych i rozpocznie uczestnictwo w spotkaniach grupowych. Psychoterapia uzależnień może też odbywać się indywidualnie

Istotne jest jednak, aby osoby uzależnione, które podjęły decyzję walki z tą podstępną chorobą, zgłosiły się do ośrodka specjalizującego się w leczeniu alkoholizmu. Opracowany program, który obejmuję zarówno terapię uzależnień, terapię szokową Esperalem, jak i możliwość odbycia wizyty u internisty i odbycia kontroli zdrowotnej. Wsparcie w wychodzeniu z uzależnienie odgrywa kluczową rolę, dlatego też warto zasięgnąć specjalistycznej pomocy. 

Terapia szokowa i inne sposoby wyjścia z alkoholizmu 

Zaszycie alkoholowe to skuteczna metoda leczenia alkoholizmu. Esperal we Wrocławiu jest implantowany przez doświadczonego chirurga, po wcześniej uzgodnionej dawce. Tylko indywidualnie dobrana dawka Esperalu będzie odpowiednio działała na organizm alkoholika. 

alkoholizm

Czas działania wszywki alkoholowej będzie się różnił – u niektórych pacjentów wynosi on 8 miesięcy, u innych nawet rok. Dzięki temu pacjent zmagający się z uzależnieniem od substancji odurzających nie ma styczności z alkoholem i może poświęcić się całkowitemu wyzdrowieniu. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu terapii szokowej, warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi najlepszą formę leczenie alkoholizmu, dopasowaną do potrzeb i sytuacji pacjenta. Zaszycie przeprowadzone na własną rękę może nie być skuteczne.