Badania profilaktyczne – warto je robić?

Ludzie umawiają się na wizytę u lekarza z wielu różnych powodów. Niektórzy chodzą do lekarza tylko wtedy, gdy napotykają nowy problem zdrowotny i szukają konkretnej diagnozy lub leczenia. Inni odwiedzają swojego lekarza w bardziej regularnych odstępach czasu w celu ciągłego monitorowania chronicznego problemu lub choroby. Jednak nawet jeżeli dobrze się czujemy powinniśmy regularnie przeprowadzać badania profilaktyczne.

Czy warto robić badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne zawsze warto robić, ponieważ pozwalają wykryć wiele chorób na bardzo wczesnym etapie. Często też dzięki nim części dolegliwości możemy zapobiegać. Sprawiają, że proces leczenia ewentualnych dolegliwości jest szybszy, mniej bolesny i znacznie bardziej skuteczny, bo wykrywane są one wcześniej. To dzięki nim jesteśmy zdrowsi. Możemy więc żyć dłużej i w lepszej kondycji.

Jak często powinniśmy przeprowadzać badania profilaktyczne?

W przeszłości większość grup medycznych opowiadała się za corocznymi badaniami zdrowotnymi. Obecnie jednak uważa się, że zależy to od tego ile mamy lat, czy jesteśmy w grupie ryzyka jakiejś choroby i rodzaju badania. Częstszych badań na pewno wymagają osoby, które chorowały na raka lub przyjmują przewlekle leki na receptę.

Cele badań profilaktycznych

Badania profilaktyczne mają wiele celów. W ich ramach możemy zidentyfikować czynniki ryzyka powszechnych chorób przewlekłych i zapobiec zachorowaniu. Dodatkowo pozwalają one wykryć wszelkie dolegliwości zdrowotne, które nie dają żadnych objawów. Jest to bardzo ważne, ponieważ choroby na wczesnym etapie nie dają żadnych dolegliwości, a są znacznie łatwiejsze do wyleczenia.

Jest tak w wielu przypadkach. Jeżeli mamy podwyższony cholesterol to delikatna zmiana diety i większa aktywność fizyczna oraz odpowiednie leki pozwolą nam go wyregulować. Jeżeli jednak się nie badamy, to wysoki cholesterol nie daje żadnych objawów aż do moment kiedy prowadzi do zawału, zatoru lub udaru.

Kolejnym przykładem jest rak, który obecnie dotyka coraz większej grupy osób. Zmiany nowotworowe na wczesnym etapie można wyciąć z marginesem zdrowej tkanki i często nie jest potrzebna nawet chemioterapia. Jednak jeżeli choroba przebiega bezobjawowo, a my nie przeprowadzimy badań profilaktycznych, to guz może być bardzo duży lub mieć przeżuty. To bardzo utrudni szybki powrót do zdrowia. Właśnie z tego powodu tak ważna jest regularna mammografia u kobiet i badanie prostaty u mężczyzn.

Dodatkowo podczas regularnych spotkań lekarz może promować zdrowe zachowania, zaktualizować nasze dane medyczne i powiedzieć nam kiedy oraz jakie badania powinniśmy zrobić w następnej kolejności.

Jakie procedury mogą być wykonane w ramach badań profilaktycznych?

Najprostszym badaniem profilaktycznym jest oczywiście podstawowe badanie fizyczne przez lekarza rodzinnego w poradni medycyny rodzinnej MediAid we Wrocławiu. Powszechne jest też sprawdzanie ciśnienia krwi, cholesterolu oraz wykonywanie testów cytologicznych w badaniach przesiewowych na raka szyjki macicy. Ważna jest już wcześniej wspomniana mammografia i badanie prostaty. Są to badania, które mogą zapobiec rozwojowi poważnych chorób. Przeprowadza się je w różnych częstotliwościach. Niektóre warto wykonywać raz na rok, inne raz na pięć lat. Najlepiej uzgodnić z lekarzem kiedy powinniśmy dane badania wykonywać – on wyda nam rekomendacje bazując na naszym wieku i stanie zdrowia. Im starsi jesteśmy tym częściej badania profilaktyczne muszą być wykonywane.

Część profilaktyki powinniśmy wykonywać sami. Kobiety raz w miesiącu muszą badać sobie piersi. Istotne jest zwracanie uwagi na nasze znamiona i obserwowanie ich. Jeżeli zauważamy jakiekolwiek niepokojące zmiany to od razu udajmy się do lekarza.